اسرار خوشبختی قسمت اول

بهشت

 

باسمه تعالی

با نگاهی به آیات نورانی کلام وحی، به وضوح می یابیم که خدای متعال دو بهشت را برای بندگان معرفی فرموده: بهشتی در این دنیا و بهشتی در آخرت. بهشتی برای دوستان و بهشتی برای خوبان. (الرحمن/46،61)
“آنان که از مقام پروردگار خود پروا دارند، هم این جا، در بهشت اند. (نازعات/41)
“و آنان که به حضور آن حقیقت الاهیّه در خود امنیّت بخشیده و رعایت او را در رفتار خود می کنند، در بیشه زارهای نعمت اند” (حج/22)
“و آنان که تقوای خدای متعال را رعایت می کنند، در جایگاهی راستین نزد مالک توانگر خود هستند.(ذاریات/51)
هستند، نه آنکه خواهند بود.
حال که چنین است و خالق مهربانمان در این دنیا نیز بهشتی برای بندگان آفریده، پس شیوه ی حضور در آن بهشت و زندگی در آن چگونه است؟
در مبحثی که پیش رو داریم، سعی شده تا با استناد به آیات و روایات معصومین علیهم السلام، راه و روش رسیدن و بودن در بهشت خدای متعال را بیان داریم. بمنّه و کرمه

اسرار نیک بختی

سعادت و خوشبختی در زندگی نشانه هایی دارد که با آن شناخته می شود، مثل:
امنیّت و آرامش قلبی،
احساس سیری و سیر آبی نفس،
خوشی حال و شیرینی کام.
این نشانه ها، دغدغه ها و نیازهای فطری انسان هستند؛ لذا هر نظام آیینی و یا اجتماعی که بتواند جوابگوی حقیقی، این دغدغه ها و نیازها باشد، همان آیین بر حق فراگیر در عالم انسانی است.
در عرف انسانی مقوله های معنوی، مفاهیم ذهنی هستند؛ اما در عرف الهی مقوله های معنوی، حقایق خارجی و عینی می باشند. در این فرهنگ منشا و مصدر و اصل همه خوبی ها و نیکی ها و زیبایی ها، وجود مبارک حبیب خدای متعال و ولی او می باشد؛ لذا برآورده شدن نیاز های دنیوی و اخروی، ظاهری و باطنی، فردی و جمعی انسان در گرو شناختن، یافتن و داشتن آن وجود مبارک است. دائر مدار دین الهی و احکام و آداب آن و کتاب خدای متعال و تاویل و مقصود از آن نیز همین امر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *