اخلاق فطری

اخلاق فطری

 

این کتاب مباحث مهم اخلاق دینی را با استفاده از آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام مورد توجه قرار داده و ارکان و اصول اخلاق دینی را بیان کرده و آنچه موجب تقویت و تضعیف اخلاق می گردد را توضیح داده است.

این کتاب از یک پیشگفتار و چهار بخش تشکیل یافته است. در پیشگفتار به بحث از عبودیت و بندگی که کمال حقیقی انسان از نظر دین شمرده می شود پرداخته و تذکر داده است که راه بندگی تنها از طریق ادیان الهی حاصل می شود. به همین جهت به تربیت جوانان و آنچه موجبات آن را فراهم می آورد اهمیت فراوانی داده شده است.

در بخش نخست کتاب معنای اخلاق از نظر لغوی و اصطلاحی و نیز از نظر قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام بررسی گردیده و در نهایت راه هایی برای شناخت صاحبان اخلاق نیک و بد بیان شده است.

در بخش دوم ارکان اخلاق که عبادت است از عقل ، قلب و بیت مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به عقل و لشکریان آن در حدیث امام صادق علیه السلام اشاره گردیده و اموری که موجب تقویت عقل و تضعیف آن می شود بیان گردیده و بعد قلب و معنای آن در تاثیرگذاری آن در اخلاق و عوامل تقویت و تضعیف آن بیان شده است.

سپس معنای نیت و رکن بودن آن در اخلاق و نیز حسن و قبح فعلی و فاعلی بحث شده است.

در بخش سوم مبادی اخلاق به بحث گذاشته شده است. در مبادی اخلاقی مطالبی در طبنت ، آب و هوا ، خوردنی ها و پوشیدنی ها و افعال انسانی و نقش آنها در اخلاق و تاثیر آنها رد تقویت و تضعیف ارکان اخلاق یعنی قلب و عقل ذکر شده است.

در بخش چهارم حکایاتی از سیره عملی اخلاقی امام اهل بیت علیهم السلام ذکر گردیده و از هر امام یک یا چند حکایت تاثبرگذار و آموزنده در حیات اخلاق اجتماعی دینی بشر آورده شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *