کلوپ6

متن سخنرانی 1 (کلوپ)

«بسم الله الرحمن الرحیم»

نمایشگاه بزرگ با زلال غدیر( متن سخنرانی )

« الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمؤمنین و الائمه المعصومین– علیهم السلام- »

در غدیر چه اتفاقی افتاد ؟

در ابتدا به حجه الوداع و زمان و مکان وقوع غدیر اشاره داریم:

حجه الوداع در سال دهم هجری صورت گرفته و پیامبر اعلان حج عمومی کردند تا همه مردم در حد امکان حاضر شوند پیامبر از این سفر برای بیان دو حکم مهم از قوانین اسلام استفاده کردند اول مسئله حج و دیگری مسئله خلافت و ولایت و جانشینی بعد از پیامبر. -صلی الله علیه و آله و سلم –

در حجه الوداع حدود صد و بیست هزار نفر حضور داشتند و حضرت علی – علیه السلام- برای دعوت به اسلام و جمع آوری زکات و خمس و جزیه به نجران و یمن رفته بودند و به همراه دوازده هزار نفر به سمت مکه حرکت کردند. این کاروان بزرگ روز بیست و پنجم ذی القعده از مدینه حرکت کردند و اهل بیت پیامبر و همسران حضرت نیز حضور داشتند.

با رسیدن روز نهم ذی الحجه مراسم حج آغاز شد و حضرت به موقف عرفات و سپس به مشعر رفتند و در روز دهم در منی قربانی کردند و رمی جمرات و سایر اعمال را انجام دادند. به این ترتیب اعمال سه روزه حج پایان یافت. سپس پیامبر در مجلس خصوصی یادگارهای شش هزار ساله نبوت را که شامل صُحُف آدم و نوح و ابراهیم_ علیهم السلام_ و تورات و انجیل و عصای حضرت موسی _علیه السلام_ و انگشتر حضرت سلیمان را که در دست حجج الهی بود و به دست پیامبر رسیده بود به امیرالمؤمنین تحویل دادند؛ که این میراث از ایشان به فرزندانشان رسیده و اکنون در دست حضرت بقیه الله الاعظم – عج الله تعالی فرجه الشریف – قرار دارد.

پیش از حرکت از مکه جبرئیل بر پیامبر نازل شد و لقب امیرالمؤمنین را که اختصاص به حضرت علی_ علیه السلام_ دارد را از جانب پروردگار به ایشان ابلاغ نمود به این ترتیب پیامبر دستور دادند تا طی مراسم خاص بزرگان اصحاب جمع شوند و نزد حضرت علی _ علیه السلام _ بروند و با عنوان امیرالمؤمنین به ایشان سلام کنند. که در این بین ابوبکر و عمر به پیامبر اعتراض کرده و گفتند: آیا این حقی از طرف خدا و رسولش است؟ پیامبر غضبناک شدند و فرمودند: حقی از طرف خدا و رسولش است و خداوند این دستور را به من داده است.

پس از پایان مراسم حضرت بلافاصله دستور حرکت دادند و فرمودند همگی باید در روز چهاردهم در وقت معین در غدیر خم حاضر شوند. در این جا به مسئله انتخاب غدیر خم و موقعیت آن می پردازیم.

غدیر خم بیابانی است باز و وسیع در مسیر سیلاب وادی جحفه و چون در مسیر سیلاب قرار داشت در طی سال دارای آبگیرهای طبیعی بود به نام غدیر. در کنار غدیر خم پنج درخت کهن سال و سرسبز از نوع سمُر شبیه چنار وجود داشت و سایبان خوبی را برای مسافران ایجاد می کرد و چون بر سر مسیر جدایی کاروان ها و تقاطع مسیرها بود محل مناسبی برای ایراد خطبه پیامبر برای جمعیت انبوه بود. به دستور پیامبر همگی از مکه حرکت کردند تا این که به مر الظهران و سپس به آبادی عُسفان رسیدند و از آن جا به قدید رفتند و در نزدیک ظهر روز دوشنبه هجدهم ذی الحجه به غدیر خم رسیدند و حضرت دستور توقف دادند و رفته ها بازگشتند و آنانکه پشت سر بودند رسیدند و نماز را به جماعت اقامه کردند و چهار تن از اصحاب یعنی ( سلمان و ابوذر و مقداد و عمار ) به دستور پیامبر جایگاهی را درست کردند. سنگها روی هم چیده شد و از رواندازهای شتران و مرکب ها منبری ساختند به بلندی قامت حضرت رسول_ صلوات الله علیه واله_ و روی آن را پارچه ای انداختند. این منبر طوری ساخته شده بود که در وسط قرار گرفته بود و پیامبر بر جمعیت اشراف کامل داشتند. سپس پیامبر بر بالای منبر رفتند و حضرت علی_ علیه السلام _ را فراخواندند تا در سمت راست منبر بایستند. امیرالمؤمنین یک پله پائین تر سمت راست پیامبر ایستادند و وقتی همگی حضار مستقر شدند و آرام گرفتند حضرت رسول_ صلوات الله علیه واله_ سخنرانی تاریخی خود را که حدود یک ساعت طول کشید آغاز کردند پیامبر در ابتدای صحبت به حمد و ثنای الهی پرداختند و سپس به امر الهی درباره حضرت علی_ علیه السلام_ اشاره کردند و فرمودند:

« یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمک من الناس. » ای پیامبر آن چه از طرف پروردگارت درباره علی یعنی خلافت علی بن ابی طالب_ علیه السلام _ بر تو نازل شده ابلاغ کن و اگر انجام ندهی رسالت او را نرسانده ای و خداوند تو را از مردم حفظ می کند. سپس امر ولایت را با صراحت تمام بیان نمودند و آیه 55 سوره مائده را تلاوت کردند:

«انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوه و یؤتون الزکوه و هم راکعون»

صاحب اختیار شما خدا و رسولش هستند و کسانی که ایمان آورده و نماز را به پا می دارند و در حال رکوع زکات می دهند.

در بخش دیگر امامت دوازده امام بعد از خود را تا آخرین روز دنیا اعلام فرمودند. تا همه طمع ها قطع شود. از نکات مهم در سخنرانی پیامبر اشاره به عمومیت ولایت آنان بر همه انسان ها و در طول زمان ها و در تمام مکان ها و جمیع امور بود. نکته دیگر نیابت ائمه از طرف خدا و رسولش در حرام و حلال و جمیع امور دنیا و آخرت بود و فرمودند:

به خدا قسم باطن قرآن را برای شما بیان نمی کند و تفسیرش را برایتان روشن نمی کند مگر این شخصی که من دست او را می گیرم و بالا می برم و دست امیرالمؤمنین را گرفته و به بالا بردند به طوری که سفیدی زیر بغل ایشان دیده می شد و فرمودند هر که من صاحب اختیار اویم این علی صاحب اختیار اوست و او برادر و جانشین من است و ولایت او از جانب خداوند بر من نازل شده است و حضرت به کامل شدن دین خدا با ولایت امیرالمؤمنین متذکر شدند و آیه 3 سوره مائده را خواندند : « الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا » امروز دین شما را برایتان کامل نمودم و نعمت خود را بر شما تمام کردم و راضی شدم که اسلام دین شماباشد.

در بخش دیگر سخنان خود به اثرات ولایت و محبت اهل بیت_ علیهم السلام_ اشاره کردند و مطالبی را پیرامون حضرت بقیه الله الاعظم بیان کردند که مفصل به اوصاف و شئون ایشان اشاره داشتند. و از غضب الهی در مورد اطاعت نکردن از حضرت علی_ علیه السلام_ و فرزندانش برای مردم صحبت کردند سپس از مردم خواستند تا به صورت عملی و لسانی با امیرالمؤمنین بیعت کنند مردم ازدحام کردند و با صدای بلند گفتند: آری شنیدیم و طبق فرمان خدا و رسولش با قلب و جان و زبان و دستمان اطاعت می کنیم. سپس منادی حضرت در بین مردم خلاصه خطبه غدیر را تکرار کرد:

« من کنت مولاه فهذا علی مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه وانصر من نصر واخذل من خذله »

پس از بیعت مردان نوبت به بیعت زنان رسید و چون اغلب زنان نامحرم بودند به دستور پیامبر ظرف آبی قرار دادند و پرده ای را آویختند در یک طرف پرده امیرالمؤمنین_ علیه السلام _ دست خود را درون ظرف قرار دادند و در طرف دیگر زنان با قرار دادن دست خود با حضرت بیعت نمودند. و از جمله مراسم آن روز بستن عمامه حضرت رسول به نام سحاب بر سر امیرالمؤمنین بود که این رسم عرب بود که هر وقت می خواستند ریاست شخص بزرگی را بر قومی اعلام کنند و نشان دهند که به او اعتماد دارند بر سر او عمامه می گذاشتند. از نکات قابل توجه حضور ملائکه و حضرت جبرئیل به صورت آدمی بود که به صورت مردی زیبا صورت و خوشبو کنار مردم ایستاده و می گفت:

به خدا قسم روزی مانند امروز را هرگز ندیدم چه قدر کار پسر عمویش را مؤکد نمود و برای او پیمانی بست که جز کافر به خدا و رسولش آن را بر هم نمی زند. وای بر کسی که پیمان او را بشکند. به این ترتیب این مراسم طی سه روز انجام شد که به ایام الولایه معروف شد و خبر واقعه غدیر خم به سرعت به شهرها و اقصی نقاط دنیا مثل چین و ایران و روم رسید.

به امید آن که در پانزدهمین قرن غدیر پیام آنها را به فرداها برسانیم و از سنگر غدیر سقیفه را نشانه رویم تا پرچم ولایت را بر بلندای تاریخ سرفراز داریم و لبخند رضایت بر لبان مبارک صاحب غدیر بنشانیم.

آیه 67 مائده

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *