نمایشگاه 23 روز تا غدیر (10)

1

 

جمعه هشتم ذی‌الحجّه سال دهم هجری قمری، 17 اسفند سال دهم هجری شمسی، هشتم مارس 632 میلادی

امروز روز تَرْویه است. ترویه به معنای ذخیره کردن آب است و چون باید برای توقّف در عرفات و بیتوته در مشعرالحرام و نیز اعمال خاصّ مِنا، حجّاج به فکر ذخیره آب باشند، به آن “یوم الترویه” گفته‌اند. این نام از حجّ ابراهیم و اسماعیل علیهما السلام به یادگار مانده است؛ چراکه جبرئیل به ایشان توصیه کرد تا برای عرفات و مشعر و مِنا آب با خود بردارند. در این روز از حجّ وداع بود که پیامبر صلی‌الله علیه و آله به همراه تمامی همراهان از مکّه خارج شدند و از راه مِنا به سوی عرفات رهسپار شدند.

رسول خدا صلی‌الله علیه و آله به هنگام احرام بستن در ذی‌الحُلَیْفه بیش از شصت قربانی با خود آورده بودند. از همین رو، بعد از اتمام اعمال طواف و سعی در مکه همچنان تا اعمال عرفه و مِنا در احرام باقی ماندند. امیرالمؤمنین علیه السلام و دیگر کسانی که قربانی با خود داشتند نیز، چنین کردند، اما کسانی که قربانی با خود نداشتند و همگی در مکّه از احرام خارج شده بودند- به غیر از تعدادی به ظاهر مسلمان که به تکلیف عمل نکردند- امروز دوباره به قصد حجّ تمتّع احرام بستند و در کنار پیامبر صلی‌الله علیه و آله به راه افتادند.

مکّه، در واپسین ماه‌های عمر رسالت، یادآور خاطراتی از سالهای آغازین دعوت نبوی است که در آن، پیامبر خدا صلی‌الله علیه و آلههمانند این سفر، به ابلاغ وصایت علوی مأمور بودند. در دعوت نزدیکان خود، دست مولا امیرالمؤمنین علیه‌ السلام را- در حالی که عمر آن حضرت حدّاکثر 13 سال بود- گرفته، فرمودند:

«إنَّ هذا أخی و وصیّی و خَلیفَتی فیکُم، فَاسمَعوا لَه وَ أطیعوهُ.»1

«به راستی که این جوان، برادر من، وصیّ من و خلیفه من در میان شماست. پس به سخنانش گوش فرا دهید و اطاعتش کنید.»

________________________________________

1. مدارک علمای شیعه: بحارالانوار، ارشاد شیخ مفید، تفسیر مجمع البیان و برخی مدارک مربوط به اهل سنّت: مسند احمد/1/ص159، تاریخ طبری، خصائص نسایی، کنزالعمّال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *