نمایشگاه 23 روز تا غدیر (6)

1

 

سه‌شنبه دوازدهم ذی‌الحجّه سال دهم هجری قمری، 21 اسفند سال دهم هجری شمسی، دوازدهم مارس سال 632 میلادی

امروز آخرین روز توقّف در مِنا است و آخرین مراحل حج در حجّه الوِداع به پایان خواهد رسید.

پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌ امروز یکی از تکالیف مهمّ خود را در این سفر- که آموزش عملی اعمال و مناسک حجّ ابراهیمی به مسلمانان است- تمام و کمال به پایان می‌رسانند و در هر مورد واجبات و مستحبّات آن را برای مردم بیان می‌فرمایند. بدین ترتیب اعمال حج به پایان خواهد رسید.

پس از پایان مراسم حج، دستور الهی بر پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌ چنین نازل می‌شود:

« نبوّت تو به پایان رسیده و روزگارت کامل شده است. اسم اعظم و آثار علم و میراث انبیا را به علیّ ‌بن ابی‌طالب بسپار که او اوّلین مؤمن است. من زمین را- بدون عالِمی که اطاعت من و ولایتم با او شناخته شود و حجّت بعد از پیامبرم باشد- رها نخواهم کرد.»1

یادگار انبیا، صُحُف آدم و نوح و ابراهیم(ع)، تورات و انجیل، عصای موسی(ع)، انگشتر سلیمان(ع) و سایر میراث‌های ارجمند- که فقط در دست حُجج الهی است و نزد انبیای پیشین و اوصیای ایشان دست به دست گشته و هم اکنون نیز خاتم انبیا صلی‌الله علیه و آله حافظ آن است- اینک باید به وصیّ آن حضرت منتقل گردد.

پیامبر صلی الله علیه و آله، امیرمؤمنان علیه السلام را فرا می‌خواند و مجلسی خصوصی ترتیب می‌دهد تا ودایع الهی را به آن حضرت بسپارد.

بدین‌سان به اعجاز نبوی، میراث هزاران ساله انبیا(ع) به حضرت امیرمؤمنان علیه السلام سپرده می‌شود و این امانت‌ها از مولای متّقیان به امامان بعد انتقال می‌یابد… و اینک در دست مبارک آخرین حجّت پروردگار حضرت بقیه الله ارواحناله‌الفدا است.

________________________________________

1. بحارالانوار/28/ص96 و 37/ص202 و 40/ص216

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *