نمایشگاه 23 روز تا غدیر (19)

1

 

چهارشنبه 29 ذی‌القعده سال دهم هجری قمری، هشتم اسفند سال دهم هجری شمسی، 27 فوریه سال 632 میلادی

کاروان عظیم پیامبر صلی‌الله علیه و آله در پنجمین روز از سفر خود به “سُقیا” رسیده است. اینک پیامبر تمامی اهل مدینه را- جز آنان که به دلیل بیماری نتوانسته‌اند همراهی کنند- در قافله خود به همراه دارد.

ده سال پیش، در آغازین روزهای ربیع‌الاوّلِ نخستین سال هجرت- زمانی که سراسر جزیره العرب را دشمنان در استیلا داشتند و یاران و پیروان حق بسیار ناچیز می‌نمود- پیامبر مسیر مکّه تا مدینه را، به همراه تعداد اندکی، پیموده بودند؛ اما امروز بیش از هفتاد هزار نفر تنها از مدینه در کنار پیشوای مهربان خود ره می‌سپارند.

و هنوز زنده است یاد پر خاطره “لیله المبیت”، آن شبی که شهسوار اسلام در بستر پیامبر خوابید تا نقشه دشمنان، نقش بر آب گردد و با حفظ جان فرستاده خدا صلی الله علیه و آله، تاریخ هجرت رقم بخورد.

آن شب که پیشوای جوانمردان، هستی خویش را در طَبَق اخلاص گذاشت تا جان پیامبر خدا صلی الله علیه و آله از آسیب و خطر محفوظ بماند، ردای بلند افتخار بر قامت علی علیه السلام راست آمد و چنین نازل گشت:

«و مِنَ النّاسِ مَن یَشرِی نَفسَهُ ابتِغاءَ مَرضاتِ اللهِ و اللهُ رؤُوفٌ بالعِبادِ» (بقره/207)1

«و در میان مردمان، کسی وجود دارد که از جان خود در راه رضای خدا درگذرد و خداوند بر این چنین بندگان مهربان است.»

________________________________________

1. مدارک علمای شیعه: بحارالانوار، الغدیر و برخی مدارک مربوط به اهل سنّت: احیاء العلوم غزالی، شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، تذکره سبط ابن جوزی، الفصول ابنِ صبّاغ مالکی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *