نمایشگاه 23 روز تا غدیر (15)

1

 

یک‌شنبه سوم ذی‌الحجّه سال دهم هجری قمری، 12 اسفند ماه سال دهم هجری شمسی، سوم مارس 632 میلادی

در نهمین روز سفر حجّه الوِداع، کاروان عظیم پیامبر صلی الله علیه و آله به “عُسفان” رسید.

رسول اکرم صلی الله علیه و آله با عزمی راسخ به همراه قافله هفتاد هزار نفری خود همچنان به سمت مکّه پیش می‌روند تا آخرین فرمان‌های خداوند را اجرا کنند: اجرای صحیح مراسم حجّ و آموزش واجبات و مستحبّات آن به مسلمین و همچنین اعلام امر ولایت و امامت و تعیین جانشین بعد از خود؛ چرا که دیگر خورشید عمر مبارکشان روبه افول نهاده است.

امیرالمؤمنین علیه السلام هم با سپاهیان خویش از یمن به سمت مکّه در راه است و بی‌صبرانه در انتظار دیدار رسول خداست.

اغلب محدّثان و مورّخان، به تواتر در کتب فریقین نقل کرده‌اند که رسول خدا صلی‌الله علیه و آله فرموده است: «اوّل کسی که روز قیامت در کنار حوض کوثر، بر من وارد می‌شود، علی است. او همان جوانمردی است که پیش از هر کس اسلام آورد و نماز گزارد و به فرمان خدا و رسول گردن نهاد.»

ابوذر غِفاری می‌گوید: از رسول گرامی خدا صلی‌الله علیه و آله شنیدم که در باره امیرمؤمنان علیه السلام می‌فرمودند: «یا علی، تو اوّل کسی هستی که به من ایمان آوردی. تو کسی خواهی بود که در قیامت با من مصافحه می‌کنی. تو راست گویِ بزرگواری. تو کسی هستی که جدا سازنده حق و باطلی و حق همواره با توست. تو پیشوا و رهبر مؤمنانی. تو برادر من، وزیر من و بهترین کسی هستی که پس از من باقی خواهی ماند و وعده‌های مرا انجام می‌دهی.»

«لولا أنْتَ- یا علیُّ- لَم یُعْرَفِ المؤمنون بَعدِی.»1

«یا علی، اگر تو نبودی، بعد از من، مؤمنان شناخته نمی‌شدند.»

آری، با علی و یازده امام از فرزندان او، اهل ایمان از کافران، بازشناخته می‌شوند؛ چرا که علم کتاب نزد آن‌هاست و آنان گواهِ حقّانیّت آئین اسلام‌اند. ایشان‌اند که ملاک فهم درست از دین پیامبرند و قرائت و تفسیر آنان از دین باید معیار باشد. اینک هر کس درک خود را با امام زمان خویش محک زند، حق را یافته و در صراط امن الهی است و اگر او را مقتدای خویش قرار ندهد، در مسیر کفر و گمراهی، حیران و سرگردان خواهد بود.

________________________________________

1. مدارک علمای شیعه: بحارالانوار، عوالم العلوم و از اهل سنّت: کنزالعمّال/6/ص402

بازگشت به صفحه اصلی ویژه نامه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *