مهربانتر از مادر

مهربانتر از مادر

 

بسم الله الرحمن الرحیم

صلی الله علیک یا صاحب الزمان

· نمونه سخنرانی نیمه شعبان

 

مهربان مادر چو شاخ گل مرا در سرای آب و گل پرورده است

می فشانم خون دل در پای او کو مرا با خون دل پرورده است

مهر و عاطفه مادر در جهان ضرب المثل می‌باشد، رأفت و شفقت و دلسوزی مادر زبانزد همگان است. خداوند که مهربان ترین مهربانان است، محبت عجیبی در دل مادر نسبت به فرزند قرار داده، تاحدی که از راحتی و آسایش خود میگذرد و شبانه روز در فکر سلامتی و راحتی و خوشی فرزندش می باشد. کودک در خواب ناز است و مادر، نگران فرزند دلبندش، بیدار و مراقب که مبادا گزندی به جگر گوشه اش وارد آید. بی‌هیچ مزد و چشم داشتی رنجها و سختی ها را به جان می خرد و برای رفاه و آسایش و تربیت و رشد او از جان و سلامتی خویش دریغ نمی‌نماید. خلاصه هر چه در مورد مهر و محبت مادری بگوییم کم است و هر چه تلاش نماییم، جبران یک لحظه سختی دوران حمل و بارداری و زایمان مادر نخواهد شد. راستی چه مهربان است مادر و خداوند چه محبتی در قلب او نهاده است؟!

مهر مادری نه تنها در انسانها بلکه در حیوانات و پرندگان نیز مشهود است.

روزی صیادی جوجه پرنده ای را به رسم هدیه تقدیم رسول خدا صلی الله علیه و آله نمود و آن حضرت در میان اصحاب خویش حضور داشتند. پرنده مادر مکرر خود را به جوجه اش می‌رسانید و آب و دانه برایش می آورد و خطر را به جان می خرید. پیامبر رحمت به اصحاب خویش فرمود: محبت و دلسوزی این پرنده نسبت به جوجه اش را چگونه یافتید؟ گفتند: قدرت خدا را مشاهده کردیم. آنحضرت فرمودند: سوگند به کسی که مرا به حق به پیامبری مبعوث نمود، همانا محبت و شفقت خدا به بندگانش هزار برابر محبت و شفقت این پرنده به جوجه اش بوده و بیشتر از محبت مادر به فرزندش می باشد. به نقل از: (لئالی‌الاخبار)

حقیقت رحمت و مهربانی بی‌انتها و غیر قابل وصف خدای متعال در عالم خلقت، وجود مقدس پیامبر اکرم و اهل بیت او صلوات الله علیهم است. آنان رحمت خداوند بر خلایق می‌باشند. آنان معدن رحمت هستند.

یکی از اوصاف آن بزرگواران که در زیارت جامعه کبیره می خوانیم «معدن‌الرحمه» است. یعنی آن عزیزان مرکز و کانون و سرچشمه رحمت می‌باشند. تمام مهر وشفقت پدران و مادران به فرزندانشان در طول تاریخ بشریت، تمام رحمت و دلسوزی پیامبران الهی، بسان جویباری است که از دریای بیکران رحمت و شفقت اهل بیت علیهم‌السلام جاری شده است و آنان معدن و سرچشمه رحمت هستند.

قلب مقدس هر امامی در هر زمان، کانون تمام مهربانی هاست و تمام رافت و عاطفه مادری به اعلا درجه اش، شعاعی از رحمت حجت خدا و قطره ای از اقیانوس مهربانی امام زمان علیه السلام است. امام رضا علیه‌السلام در وصف امام و حجت خدا فرمودند: «الام البّره‌ بالولدالصغیر» (اصول کافی) خیلی عبارت زیبایی است یعنی: امام و حجت خدا مادری نیکو برای فرزند کوچک می‌باشد. در حدیث دیگری از آنحضرت پرده بالاتری بیان شده که امام و حجت خدا نسبت به مردم از پدران و مادرانشان مهربانتر و دلسوزتر هستند (به نقل از کتاب الزام الناصب).

یکی از القاب و اوصاف امام زمان علیه السلام “رحمه للعالمین” است. خداوند متعال در حدیث شریف لوح، همان لوح زمردینی که با خط نور بوده و خداوند به مناسبت ولادت حضرت سید الشهدا علیه‌السلام این لوح را به حبیبش خاتم الانبیا صلی الله علیه و آله اهدا و آن حضرت به دختر گرامیش فاطمه زهرا سلام الله علیها تقدیم نمودند،از امام زمان به عنوان رحمه‌للعالمین یاد نموده است. (این حدیث گرانقدر در اصول کافی –کمال‌الدین و سایر منابع مهم و معتبر ذکر شده است)، یعنی رحمت برای همه عالمیان. همان وصفی که خدای متعال در قرآن در مورد پیامبر صلی‌الله‌ علیه و آله فرموده است.

همچنین در زیارت آن حضرت (معروف به زیارت آل یاسین) می‌خوانیم: “الرحمه‌‌الواسعه” یعنی امام زمان ارواحنا فداه رحمت گسترده و فراگیر خداست.

در رابطه پدر و مادر با فرزندانشان ممکن است گاهی بدلیل جسارت و بی‌ادبی فرزند و شدت کدورت فیمابین، والدین علیرغم میل و عاطفه فرزند خود را عاق کرده و نبخشند و یا به خانه راه ندهند، اما درگاه لطف و رحمت حجت خدا، امام مهربان حضرت مهدی علیه السلام همیشه به روی ما باز است و با تمام غفلتها و گناهان و بی ادبی‌هایی که داریم، هر گاه پشیمان شده و رو به سوی او آوریم، آغوش مهربانش را گسترده و ما را می پذیرد.

نمونه‌ای زیبا از صحنه بازگشت به آغوش پرمهر امام را در واقعه کربلا می بینیم. بازگشت جناب حر به آغوش پرمهر امام حسین علیه السلام. آنحضرت نه تنها او را پذیرفت، بلکه کریمانه بدون اینکه یادآور گناه وی گردد و به اصطلاح به روی او آورد، از خطای او درگذشت و او را به سعادت دنیا و آخرت رساند.

اینک توجه و تامل در این سخن مشفقانه و زیبای امام عصر علیه السلام تا حدی ما را با تجلیات مهربانی آنحضرت آشنا می سازد.

آن حضرت فرمودند: «انا غیر مهملین لمراعاتکم ولا ناسین لذکرکم….». (کلمه‌الامام‌المهدی علیه‌السلام)

همانا ما از مراعات حال شما اهمال و کوتاهی نکرده و یاد شما را فراموش نمی‌نماییم.

چه سخن زیبا و جان بخشی. ما با تمام نیازمان به امام زمان علیه السلام از او غافل و به او بی توجه، اما او با تمام بی نیازیش از ما، همواره به یاد ما و مراقب ما و سایه لطفش بر سر ما. ما هر چه بدی می کنیم، او در مقابل، خوبی و لطف و احسان می فرماید. یا صاحب‌الزمان … از تو عذر می‌خواهیم.

این شعر معروف را می توان زبان حال مولای مهربان امام زمان علیه السلام تصور نمود. اگر آن امام مهربان تر از مادر به ما بفرمایند:

هر کس به طریقی دل ما می شکند بیگانه جدا، دوست جدا می شکند

بیگانه اگر می شکند حرفی نیست از دوست بپرسید چرا می شکند؟

چه حالی خواهیم داشت؟ چه می توانیم بگوییم؟ براستی با این بار خجالت و شرم چگونه می توانیم سر بلند کنیم و اگر آنحضرت را ببینیم و آن کریم بگوید چه حاجتی داری؟ چگونه دیده گناهکارمان را به چشمان زیبا و پرمهر آن مولای کریم بدوزیم؟

ولی او رحمت واسعه خداست، در هر حال اگر رو به او آوریم و با شرمساری سر بر آستان پر مهر و عطوفتش بساییم، آغوش باز نموده و ما را می پذیرد. آخر، او کریم است و «با کریمان کارها دشوار نیست». آری، او کریم است و از پدر و مادر مهربان‌تر. بیائیم با او پیوندی قلبی و همیشگی برقرار نمائیم.

یا صاحب‌الزمان

ای آنکه ز درگهت نومید نگردد باز هرکس که به امیدی بر خاک درت افتد

به عنوان سخن آخر، ذکر این نکته مهم ضروری است که یکی از راههای نزدیک پیوند با آنحضرت که موجب خشنودی ایشان است و خشنودی او خشنودی خداوند است. اینکه: برای سلامتی و تعجیل ظهور آن امام مهربان دعا کنیم که سفارش خود آن بزرگوار است.

دعا برای آنحضرت موجب می‌شود آن بزرگوار در حق ما دعا کنند و دعای آنحضرت در حق ما برای سعادت دنیا و آخرتمان کافی است.

«الّلهم عجّل لولیّک الفرج»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *