متن مجری9

متن مجری9

 

متن مجری «4 قطعه» فضایل امیرالمؤمنین در جنگ خیبر سال سوم هجری

متن چهارم

رسول اکرم – صلوات الله علیه و آله- در خطبه غدیر فرمودند: « هر کس درچیزی از این گفتار من «یعنی خطبه غدیر »شک کند؛ در همه آن چه بر من نازل شده ، شک کرده است، وهر کس در یکی از امامان شک کند، درهمه آنان شک کرده است؛ وشک کننده درباره ما ، در آتش است.»

در ماجرای فتح خیبر وکندن درب عظیم قلعه خیبر؛ بسیار بسیار فضایل از مولایمان علی- علیه السّلام- به چشم می خورد.

درحین کارزارسپاه امیرمؤمنان بایهودیان؛ آقا رسول الله- صلی الله علیه و آله- حرکت کرد.وخودرا به قلعه رساند؛ آقا رسول خدا-صلی الله علیه و آله- می فرمایند: « جلورفتم و دیدم علی- علیه السّلام- داخل خندق ایستاده ودرِ عظیم خیبر را روی سرش گرفته و لشکریان ازروی درعبور می کنند و دسته دسته وارد قلعه می شوند.

آری؛ پاهای امیرمؤمنان بربالهای فرشتگان بود. وقتی تمام لشکر اسلام داخل قلعه شدند؛ آقاامیر مؤمنان- علیه السلام- از گودال بیرون آمدند وآن درِعظیم را چهل ذراع به پشت سرشان پرتاب کردند؛ نقل شده ابتداهشت مردرفتند و نتوانستند درراحرکت دهند؛ بعد چهل مردِقوی رفته و بازحمت ومشقّت بسیار با صرف وقت زیاد آن در را آورده وسر جای خود نصب کردند.

واین تمام ماجرا نبود؛ هفته و ماهی نمی گذشت که اینگونه معجزات و کرامات از آقا علی- علیه السّلام- صادرمی شد و مردم مشاهده می کردند؛ ولی با این وجود بعد از رحلتِ رسول خدا-صلوات الله علیه و آله- ؛ با اینکه تنها هفتاد روز از ماجرای غدیر می گذشت، به حق پشت کرده و بیعت خود با امیرالمومنین را فراموش کردند.

آری؛ مولایمان همیشه از همه برتر بود واین راهمه می دانستند؛ حتّی اگر از او کرامتی هم ندیده بودند؛ حتّی اگر او مانند دیگران یک مسلمان معمولی بود. باز هم با آن عظمتی که آقا رسول خدا در غدیر او را معرّفی کرده بود؛ با آن جمعیّت کثیر مسلمانی که آنجا بودند وبا آن جملات محکم و متینِ خطبه آقا رسول خدا در غدیر و با آن بیعت همگانی و گسترده؛ باز هم نمی بایست اورارها می کردند؛در حالیکه علی- علیه السّلام- همیشه اعلی بود.

«اَللهّمَ العَن اوَّلَ ظالِم ظَلَمَ حَقَّ مُحمّدٍ وآل محّمد وآخِرَ تابِع لَهُ عَلی ذلک….»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *