متن مجری7

متن مجری7

متن مجری «4 قطعه» فضایل امیرالمؤمنین در جنگ احد سال سوم هجری

متن دوم

آقا رسول خدا- صلوات الله علیه وآله- در خطبه غدیرفرمودند: «ای مردم، علی- علیه السلام- از طرف خداوند امام است وهر کس ولایت اورا انکارکند، خداوندهرگزتوبه اش رانمی پذیرد و اورا نمی بخشد.حتمی است برخداوند که با کسیکه با او مخالفت نماید چنین کند و او را به عذابی شدید تا ابدّیت وتا آخر روزگار مُعذّب نماید.

برگردیم برسر داستان جنگ اُحد، بله، سال سوم هجری بود،آقا امیرمؤمنان- علیه السلام- ،تنها بیست وشش سال از عمرشان می گذشت ولی از شجاعت ، غیرت و ایمان همتایی نداشت.

پس از فرو افتادن ِنُه پرچمدار از مشرکان، جنگ عمومی شروع شد،گرد وخاک به هوا بلندشد، صدای شیهه وسُم اسبان سکوت بیابان را شکافته بود، در همین حین بود که وحشی برده ی همسر ابوسفیان یعنی هند ،با نیزه ای حمزه عموی پیامبر- صلی الله علیه و آله و سلم- را به شهادت رساند.

تعداد مسلمانان بسیارکمتر از مشرکان بود ولی شجاعانه می جنگیدند وبالاخره مکّیان را شکست دادند؛ آنها هم وحشت زده بطرف مکّه گریختند و تمام وسایل خود را در میدان جنگ برجا گذاشتند؛ مسلمانان اندکی آنهارادنبال کردند ولی بعد رهایشان کرده وبرای جمع آوری غنایم به میدان ِجنگ باز گشتند.

گماشتِگانِ شکاف کوه احد که به دستور پیامبر- صلوات الله علیه و آله- مسئولیّت حفظ آنجا راداشتند تا مشرکان نتوانند به آنها از پشت حمله ورشوند، بااینکه پیامبر- صلوات الله علیه و آله- به آنان دستورداده بود که در هیچ شرایطی چه مسلمانان پیروز شود و چه شکست بخورند پست خودراترک نکنند.بامشاهده صحنه جمع آوری غنایم، محّل خود را ترک کردند و برای بدست آوردن غنیمت به میدان آمدند.

بله، شکاف کوه خالی شد؛ خالد بن ولید که با دویست نفر سوار کار از ابتدای جنگ پشت کوه کمین کرده بودند؛ از پشت به مسلمانان غافل حمله کردند، لشکریان شکست خورده ابوسفیان هم که در حال فرار بطرف مکّّه بودند بادیدن خالد ویارانش برگشتند، مسلمانان غافلگیرشدند واین، هم آغاز شکستشان بود وهم محکی برای روشدن نفاق وبزدلی آنها، همه مسلمانان پا به فرار گذاشتند.

آری همه گریختند ودر این حین تنها شیر بیشه میدانهای نبرد یعنی آقاامیرمؤمنان علی-علیه السلام- در کنار پیامبر ماند وتا پای جان از رسول خدا- صلوات الله علیه و آله- دفاع کرد.

درود خدا بر رسولش و امیرمؤمنان و آلش باد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *