متن غرفه اول از گزارش سفر امام رضا علیه السلام به ایران

متن غرفه اول از گزارش سفر امام رضا علیه السلام به ایران

 

پله اول
امام رضا علیه السلام پیش از مطرح شدن سفر به خراسان از این مطلب خبر داده بودند
یکبار در مدینه که وقتی در مسجد پیامبر سخنرانی داشتند رو به هارون فرمودند: این را می بینید ! من و او در یک مکان دفن خواهیم شد
و بار دیگر در مکه که با هارون رو در رو شدند فرمودند: ای طوس! ای طوس! ای طوس! به زودی من و او را نزد خود جمع خواهی کرد
و در ایام حج هم یکبار که امام رضا علیه السلام هارون را دید دو انگشت اشاره و وسط را کنار هم قرار داد و فرمود : به راستی من و هارون اینچنین هستیم( که منظورشان محل دفنشان بود)
اقدام به تبعید امام رضا علیه السلام توسط مامون صورت گرفت. اما چون مامون از موقعیت امام رضا علیه السلام بین مردم آگاه بود و جریحه دار بودن قلوب را از شهادت موسی بن جعفر به خوبی می دانست ، برای همین تصمیم گرفت برای آوردن حضرت به خراسان ظواهر را حفظ کند
به این ترتیب در مراحل اول نامه های دعوتی به حضرت نوشت ولی وقتی بارها با جواب منفی حضرت روبرو شد رسما اجباری بودن این سفر را مطرح کرد و امام رضا علیه السلام هم ناچار شدند خواسته اش را بپذیرند .
روز 25 ذی القعده برای حرکت تعیین شد
دوستان ! هیچ کس نتوانسته سوز و سنگینی این سفر را همچون خود امام رضا علیه السلام ترسیم نماید:
حضرت درباره خداحافظی اندوهبارشان می فرمایند :
افکت صوتی(” هنگامی که می خواستند مرا از مدینه به خراسان بیاورند خانواده خود را جمع کردم و به آنان گفتم برایم با صدای بلند گریه کنند تا صدایشان را بشنوم سپس دوازده هزار دینار طلا بین آنها تقسیم کردم و گفتم : من هرگز به سوی اهل و عیال خویش باز نخواهم گشت”)
روزی که فرستادگان مامون برای بردن امام رضا علیه السلام به مدینه رسیدند ، حضرت وارد مسجد شدند تا با پیامبر وداع کنند . آن حضرت چندین بار وداع نمود اما هر بار باز می گشت صدای گریه و ناله اش بلند می شد و شکایت مامون را نزد پیامبر می کرد.
نکته مهم قبل از سفر امام علیه السلام معرفی امام جواد علیه السلام به عنوان جانشین بعد از خود بود . امام جواد علیه السلام در آن زمان هفت ساله بودند.
حضرت در این باره می فرمایند:
افکت صوتی (” پسرم جواد را برداشتم و به حرم پیام صلی ا… علیه و آله رفتم و دستش را بر قبر گذاردم و او را به قبر جدم چسبانیدم و به پیامبر سپردم . پسرم رو به من کرد و گفت : ای پدر! به خدا قسم به مسیری دور دست خواهی رفت!
سپس به تمام نمایندگانم و اطرافیانم دستور دادم تا پس از من از او فرمان گیرند و او را اطاعت کنند و از مخالفت وی بپرهیزند. به آنان گفتم که پس از وفاتم به او روی آورند و فهماندم که پسرم امام بعد از من است”)
و اما مسیر حرکت امام رضا علیه السلام ( تصویر نقشه)
ایشان از مدینه به مکه آمدند که آخرین حج امام رضا علیه السلام و وداع آن حضرت با کعبه منظره غم انگیزی بود که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کرد خصوصا که امام جواد علیه السلام نیز همراه حضرت بودند.
اولین منطقه بعد از مکه قادسیه بود و بعد طبیعتا باید به کوفه می رفتند اما چون دستور بود که از کوفه عبور نکنند مسیر را تغییر دادند و به بصره رفتند . تا اینجا خبر مسافرت امام رضا علیه السلام مخفی بود اما هنوز ایشان به بصره نرسیده بودند که کم کم خبر آمدنشان پخش شد.
در بصره جمعیت زیادی به استقبال امام علیه السلام آمدند.
از بصره که مرز ورود به ایران بود اوضاع تغییر یافت و در مسیر حرکت مردم با هدایا به استقبال امام می آمدند و آن حضرت در بعضی شهرها تا ده روزی ماندند و به سوالات مردم پاسخ می دادند.
کاروان از بصره به سمت رامهرمز و از آنجا به اهواز و سپس به شوش دانیال حرکت کرد.مامون دستور داده بود که حضرت را از کوه های اصفهان ببرند اما اطلاع مردم قم این اجازه را نداد وحضرت با استقبال شدیدی در قم مواجه شدندو پس از آن به سمت نیشابور حرکت کردند.روزی که حضرت می خواستند از نیشابور خارج شوند سیل جمعیت با اشک شوق اطراف امام رضا علیه السلام را گرفتند و صحنه تکان دهنده ای را به دستگاه مامون نشان دادند.بعد امام راهی سناباد (مشهد امروز) و طوس و سرخس شدند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *