غرفه ‏ى 3 : پیام غدیر(نمایشگاه پیمان با غدیر)

راهنمای غرفه (1)

«ولایَه عَلیّ‏ بن‏ أبی‏طالب حِصْنی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنی أمِنَ عَذابی.»

غدیر پیام پروردگار بود براى پیامبر خدا. پیام پروردگار بود براى علىّ‏ بن ‏ابى‏طالب و فرزندانش. پیام پروردگار بود براى مؤمنان و همه‏ ى انسان‏ها؛ از آنان که در غدیر حضور داشتند تا آنان که پس از غدیر به دنیا آمدند؛ از روز غدیر تا آخرین روز دنیا.

غدیر یک دریا رحمت است و حیات. غدیر نردبان کمال است؛ کشیده از زمین تا بام عرش خدا. در غدیر، پیامبر از جانب خداوند فرمان یافت تا پیام غدیر را به همه ‏ى انسان‏ها ابلاغ کند و پیامبر امین، آن پیام را چنان حکیمانه در قلب انسان‏ها و جان تاریخ به ودیعت نهاد که نورش هرگز خاموش نشده و نخواهد شد.

اینک گاه شنیدن و اندیشیدن در پیام غدیر است و به لطف الاهى، خطبه‏ ى پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم، پس از گذشت چهارده قرن، هم‏چنان در دستان ماست. رسول‏ خدا صلى الله علیه وآله وسلم در این سخنان خطاب به مسلمانان مى ‏فرماید:

«اى مردم! … خداوند عزیز و بزرگ صاحب اختیار شما و معبود شماست و بعد از خداوند، رسولش که مقابلتان ایستاده است و با شما سخن مى‏گوید سرپرست شماست. پس از من، به فرمان خدا، على صاحب‏ اختیار و امام شما خواهد بود و بعد از او، تا قیامت، امامت در نسل من از فرزندان او قرار خواهد داشت…»

غدیر شاهرگ حیات معنوى انسان است؛ که در درون دل‏هاى مؤمنان و سینه‏ هاى راهیان حقّ و عدالت، زنده و جاودانه است.

در رخ‏داد بزرگ غدیر، نعمت سرپرستى و صاحب‏ اختیارى بشر به داناترین، راست‏گوترین، بزرگوارترین و بخشنده‏ ترین انسان‏هاى آسمانى سپرده ‏شد تا با تمسّک و هدایت‏ خواهى از آن پیشوایان الاهى، راه سعادت را بپویند.

غدیر جایگاهى است که خدا و پیامبر، امام را در آن به بشر معرّفى کردند تا حجّت را بر همگان تمام کنند. از این ‏رو، غدیر روز پیمان‏ بستن با نبوّت و امامت و از جان و دل پذیرفتن ولایت آن دانایانِ راست‏گو و بزرگوار و بخشنده است تا بوته‏ ى آزمایش مردم باشد.

سخنان پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم را پى مى ‏گیریم:

«اى مردم! راهتان را از على نگردانید و از وى روى برمتابید و از ولایت و سرپرستى او سر باز نزنید. اوست که به حق راه مى‏ نماید و به آن عمل مى‏ کند. او باطل را مى‏ زداید و از آن نهى مى‏ فرماید.

« اى مردم! على را برتر بدانید که خدا او را برترى داده است و او را بپذیرید که على از جانب خدا امام و پیشواست. به هوش باشید که پیشواى اهل ایمان جز برادرم على نیست!»

«اى مردم! قرآن به شما مى‏ شناساند که امامان بعد از على فرزندان اویند و من هم به شما معرّفى کردم که آنان از نسل من و از نسل اویند.»

آرى، غدیر روز زینت‏ گرفتن جهان هستى به ولایت علوى است. غدیر جایگاه یافتن على و راه على است.

آن پیام‏ آور رحمت سخنانشان را چنین ادامه دادند:

«بدانید! بالاترین امر به معروف و نهى از منکر آن است که سخن مرا بپذیرید و آن را به کسى که حاضر نیست برسانید و او را از طرف من به پذیرفتن آن بخوانید و از مخالفتش برحذر دارید.»

« اى مردم! من جانشینى خود را به نام امامت و به وراثتِ در نسل خود تا روز رستاخیز به امانت مى‏ سپارم. من آن‏چه را به ابلاغ آن مأمور بودم رساندم تا بر حاضر و غایب و همه‏ ى کسانى که به‏ دنیا آمده ‏اند یا هنوز از مادر زاده نشده ‏اند، حجّت باشد. پس باید (ماجَراى امروز را) حاضران به غایبان و پدران به فرزندان، پیوسته تا روز قیامت، برسانند.»

آری این است آب گوارایى که از دریاى لطف و رحمت الاهى سرچشمه گرفته است تا همیشه ‏ى تاریخ را سیراب سازد و باید تا روز قیامت، حاضران به غایبان، آگاهان به ناآگاهان و پدران به فرزندان به‏ عنوان وظیفه ‏اى همگانى پیام غدیر را برسانند.

نبىّ مکرّم اسلام صلى الله علیه وآله وسلم سخنانشان ادامه دادند:

«اى مردم! صراط مستقیم خداوند که شما را به پیروى از آن فرمان داده است من‏ هستم و بعد از من، على و سپس فرزندانم از نسل او؛ پیشوایانى که به سوى حق هدایت مى‏کنند و به یارى حق، دادگرى مى‏نمایند…»

اى مردم! هر کس خدا و رسولش و على و امامانى را که معرّفى کردم اطاعت کند، به یقین به رستگارى بزرگى دست یافته است.

غدیر روز نشان‏ دادن شاه‏راه مستقیم الاهى به ‏سوى سعادت و بهشت است براى همیشه‏ ى تاریخ.

آن‏ حضرت در ادامه سخنان خویش فرمودند:

«اى مردم! خداوند عزیز و بزرگ، دین شما را با امامت او کامل فرمود. پس کسانى که به او و به جانشینان او اقتدا نکنند تا روز قیامت اعمالشان از بین خواهد رفت و جاودانه در آتش خواهند بود.

اى مردم! بعد از من، سردم‏دارانى خواهند آمد که به آتش دعوت مى‏کنند و روز قیامت یارى نمى‏ بینند.»

پیداست که پیام امامت پیشوایان حق آن‏چنان مهمّ است که شیطان را به کمین گاه مى‏برد و خشمناک از هدایت بشر، هم‏چون دشمنى سوگندخورده با کوله‏ بارى از تجربه و مکر و حیله، به مصاف امّت فرستاده ‏ى خاتم مى ‏شتابد.

دشمنان خدا و پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم، یعنى منافقان ریاکار و پَست، به وسوسه‏ ى شیطان، تمام تلاش خویش را در فراموشاندن غدیر به‏ کار مى‏ گیرند. طومارهاى نفرین ‏شده امضا مى ‏کنند تا امامت به علىّ مرتضى و اولاد مطهّرش نرسد و غدیر فراموش شود.

غدیر فراموش شود تا سقیفه بر پا شود.

غدیر فراموش شود تا مبعوث غدیر را دست‏ بسته به مسجد کشانند.

غدیر فراموش شود تا راه را به دختر پیامبر در کوچه ببندند.

غدیر فراموش شود تا فرق على علیه السلام شکافته گردد.

غدیر فراموش شود تا امام مجتبى علیه السلام شهید گردد.

غدیر فراموش شود تا عاشورایى در کربلا برپا شود.

غدیر فراموش شود تا اهل‏ بیت پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم تنها بمانند و یادگارهاى پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم به شهادت برسند و انسان‏ها به محنت دچار گردند.

خطیب مهربان غدیر پس از این‏ همه تأکید بر امامت امیرمؤمنان علیه السلام، خطّ هدایت را تا پایان روزگار و تا دوران آخرین قافله‏ سالار هدایت، امام زمان علیه السلام ، ترسیم مى‏ کنند و موعود و مهدى اسلام را به بشریّت مى ‏شناسانند. گوش فرادهید! باز هم پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم براى هدایت امّت سخن مى ‏گویند:

«بدانید که آخرینِ امامانِ از ما، مهدى است.

بدانید! اوست انتقام‏ گیرنده از ستمگران.

بدانید! اوست گیرنده ‏ى انتقام خون اولیاى خدا.

بدانید! اوست یارى‏ دهنده‏ ى دین خدا…

بدانید! اوست که کارها بدو واگذار شده است.

بدانید! اوست حجّت پایدار و بعد از او حجّتى نیست. هیچ حقّى نیست مگر همراه او و هیچ نورى نیست مگر نزد او.

بدانید! اوست که کسى بر وى پیروز نمى ‏شود و کسى در ستیز با او، یارى نمى ‏گردد.

بدانید! اوست ولىّ خدا در زمین و حاکم او بین خلقش و امین خدا در نهان و آشکارش.»

اگر غدیریان، از غدیر روى برنمى‏ تافتند، سرنوشت دین و امّت نه این بود که رقم خورد. اگر پیمان‏ شکنان دست از پیروى حضرت علی برنمى ‏داشتند و بر دیگران اجتماع نمى‏ کردند، امیر قافله‏ ى هستى، بشر را تا آخرین مدارج قُرب پیش مى ‏برد و اگر آموزگار راستین علم و عمل را خانه‏ نشین نمى‏ کردند، انسانیّت آخرین پلّه‏ هاى نردبان تکامل را درمى ‏نوردید.

… امّا افسوس که دنیادوستى جمعى نگذاشت تا شیطان بیش از این مأیوس شود و وحدت پیروان مسلمان پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم پس از رحلت آن بزرگ‏مرد برقرار بماند! گروهى بناى تحریف را در دین گذاشتند و اصول و فروع آن را با هوى و هوس خویش به هر جا که خواستند کشیدند و بدعت را به عنوان سنّت براى آیندگان به ارث نهادند.

این نصیب ما از فراموش ‏شدن غدیر و راه ‏افتادن سقیفه مى ‏باشد. به ‏راستى که اگر امروز بشر راه خود را گم کرده است و در محنتِ غیبت دست و پا مى ‏زند و از دیدار امامش محروم است، این‏ همه محصول ظلمى است که از فراموشى غدیر و ننگ سقیفه بر دامن بشریّت نشسته است

آرى، غدیر واقعه ‏اى است که در آن، خداوند هدایتش را براى همیشه ‏ى تاریخ گسترش داده تا سعادت ابدی همنشین آنانى باشد که غدیر و پیام غدیر را فرا راه زندگى خود قرار داده‏اند. پس امروز بر ماست که دست بیعت به ‏سوى امام زمان علیه السلام دراز کنیم و با جان و دل به آن امام هُمام عرضه داریم:

سلام بر تو اى یادگار غدیر! سلام بر تو اى وارث على و اى یارى‏ دهنده ‏ى دین پیامبر!

اى میراث‏ دار غدیر! ما پیام جدّت را شنیدیم و اینک در آستانه ‏ى غدیر از ژرفاى وجود با تو بیعت مى‏ کنیم و از خداوند سبحان، فرج و ظهورت را آرزو داریم و عهد مى‏ بندیم که تا روزى که زنده‏ ایم، از این اعتقاد دست برنداریم و شما را یارى کنیم.

امیدواریم پس از مرورى بر آثار و کتاب‏هاى عرضه‏ شده در این موضوع، شما را با وظیفه و مسؤولیّتى که در قبال غدیر داریم بیش‏تر آشنا کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *