مهمان خلیفه ی خدا

مهمان خلیفه خدا

درست است که در ماه رمضان میهمان خدائیم و به ضیافت او دعوت شده ایم اما چون خداوند را در تکوین و نیز در میان انسانها خلیفه ای است که کارهای او را انجام می دهد و امور تکوین و تشریع به دست با کفایت او به انجام می رسد،به این ترتیب می توان گفت ما که در رمضان میهمان خدائیم ،میهمان خلیفه او هم نیز هستیم که رتق و فتق این میهمانی با اوست.
پس با اطمینان خاطر می گوئیم:
های ،میهمانان صاحب الزمان در رمضان !
گوارایتان باد،میهمانی ارباب!
خوش بخرامید و از میهمانی لذت برید که میزبان شما نیز همچون “مستخلفٌ عنه” خودیعنی خدا، بسیار کریم و مهربان است.اگر چه در سفره ضیافتش ، با انواع و اصناف نعمت ها،پذیرایی را به کمال رسانده است اما اگر چیز دیگری هم می خواهید، از خواستن دریغ نکنید!

همه آنچه در دعای افتتاح و ابوحمزه و سحر و تعقیبات ویژه نمازهای رمضان است،اگر کم است،بیشترش را از میزبان یعنی خلیفه خدا و صاحب الزمان سلام الله علیه بخواهید و شک نکنید که ایشان کریم تر از آن چیزی است که در مخیّله شماست!
اما من دلخوشم که در ماه ضیافت ،از میزبان جز میزبان نخواهم و عرض کنم تا تو بر سفره حکومت جهان ننشینی دست به طعام و غذا نمی برم! می دانی این جمله بر کریمان چقدر سنگین است؟اگر میهمان شان دست به غذا نبرد هرکاری را برای او می کنند. تا موانع تنعم او را برطرف کنند که او دست به طعام برد، وقتی بپرسند چه می خواهی ؟
می گویم :
شما را آقا جان!
غیبت تان امان مان بریده و انتظارمان طولانی شده است(طال الانتظار و شمت منّا الفجار) ، … حالیا نوید ظهور و فرج را در ضیافت رمضان بر سفره هامان اضافه کنید تا دست به غذا بریم و گرنه…
بگذار اشک بر چهره میزبان نشیند و با اضطرار از “مستخلف عنه” بخواهد و چنین شود که کشف سوء گردد: امن یجیب المضطر اذا دعاه فیکشف السوء”…
و سخن حافظ راست آید که :
ماه شعبان منه از دست قدح کاین خورشید
از نظر تا شب عید رمضان خواهد شد!
به قلم دکتر عبدالحسین فخارى

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *