متن سخنرانی: تاک شو

تاک شو

 

محتوای تاک شوی
از کی بپرسم ؟
غدیر

 این دنیا مثل یک مسابقه می مونه .هر انسانی به امکانات ، توانایی ها و استعدادهای متفاوت و خاصی به دنیا میاد و خواسته یا ناخواسته وارد این مسابقه می شه.مهم اینه که هر شخصی با هر توانایی در نهایت می تونه برنده ی این مسابقه باشه.

 طبیعتاً وقتی شما وارد یه مسابقه می شی، اگه در محدوده قوانینی که طراح مسابقه وضع کرده عمل کنی می تونی تو بازی موفق شی… شما اگه « انگری بردس» می خوای بازی کنی می ری دفترچه قوانینش رو میخونی تا بتونی اصلاً بیای تو بازی…
 این مسابقه دنیا که ما توش وارد شدیم هم یه سری قانون برای خودش داره . برای اینکه موفق بشی و بتونی تو مسابقه مرحله به مرحله جلو بری لازمه قانونا رو بلد باشی اما کافی نیست!

 طی کردن مسیر این مسابقه(زندگی) از اول تا آخر خیلی به این راحتی هم نیست. یه جاهایی به یه سری مشکل برمیخوری … مسیر این بازی همه جاش سهل العبور نیست یه عالمه چاله هم داره بین راه


 چندین دلیل داره این ناهمواری ها :
 یکی اش اینه که ما برخی اوقات این قانونا رو رعایت نمی کنیم. یا شایدم این زندگی انقدر پیچیده است که اصلا همه ی قانون ها رو نمی دونیم. هرشخصی با توانایی و استعدادهای محدود نمی تونه به همه ی قوانین این مسابقه ی پیچیده اشراف داشته باشه
 یکی دیگه از دلایلش همون مسابقه بودن این دنیاست خدا گاهی می خواد ما رو امتحان کنه … … خدا به ما می گه اگه می خوای بری مرحله ی بالاتر باید این سؤالا رو جواب بدی … درست هم جواب بدی … توی این مسابقه ما هم کسایی که بیشتر امتحان دادن ( به مشکل افتادن ) و بیشتر سؤالا رو جواب دادن برنده شدن
 یکی دیگه از دلایل این ناهمواری ها هم وجود یه موجودی در کنار ماست توی این بازی … موجودی به اسم شیطان ! که قسم خورده نحوه بازی ما رو بریزه به هم … قسم خورده هر جا که ما بریم بیاد دنبالمون حالمون رو بگیره… گفته من فقط و فقط یه کار دارم اونم اینه که نذارم تو توی این بازی برنده شی … نذارم بری مرحله بعد … جالبه که خدا هم بهش تا یه وقتی فرصت داده.
 خب خدایا این چه وضعشه … ما رو انداختی وسط یه بازی که یه سری قانون داره … ۴ تاش رو می دونیم ۱۰۰۰ تاش رو نمی دونیم. امتحان مون هم که می کنی. شیطون هم گذاشتی که هی داره دستمون رو خط می زنه … این نشد که …. اینجوری باشه ما این بازی رو از اول باختیم.
 خب ، همینجا صبر کنید…………
 الان گفتم که خدا راه های زیادی رو بین این بازی گذاشته که میانبری ما رو به سعادت و خوشبختی می رسونه
 اما امروز تو برناممون می خوام به یکی از اون ویژه ترین هاش و اساسی ترین هاش و در دسترس ترین هاش اشاره کنم، آسون ترین راهی که بالاترین اثر رو داره .
 اما قبلش………………….. می خوام چند سال برم عقب………………. زمان رحلت پیامبر خدا.
 نمی خوام اصلا درباره این صحبت کنم که پیامبر ما در میان همه ی پیامبران خیلی ویژه و خاص بودند و خدا هیچ پیامبری رو به اندازه ی ایشون دوست نداشته و به خاطر ایشون چه موهبت هایی که شامل حال امتش نکرده ، که اون ها رو یا خودتون می دونید و یا حتما بهش مراجعه می کنید و مطالعه می کنید چون خیلی جالبه و قابل افتخار..
 بچه ها زمانی که پیامبر نزدیک رحلتشون بود ، در آخرین حجشون به دستور خدا به همه ی افرادی که برای حج آمده بودند که در اون زمان 124000 نفر می شدند که تعداد قابل توجهی می شدند (فکر کنید اندازه ی جمعیت استادیوم آزادی) یک پیام خیلی مهم دادند.
 در حقیقت یک هدیه ی ویژه و خاص ، چیزی که دیگه هیچ وقت توی دنیا اتفاق نخواهد افتاد که کسی به کسی چنین هدیه ای رو بده و تا قبل از این هم از ابتدای دنیا این اتفاق نیفتاده بود. پیامبر یک هدیه ی الهی و ویژه به مردم دادند و در واقع شخصی رو به اون ها معرفی کردند به عنوان پدر، به عنوان دستگیر ، به عنوان راهنما ، به عنوان معجزه ی الهی که هرکس ، هرکجا و هروقت بهش رجوع کنه و ازش کمک بخواد ، در هر زمینه ای ، اون شخص با اذن خداوند قادره و توانایی داره که دستگیری کنه و کمک کنه و گره ها رو باز کنه.
 امیر المومنین علیه السلام هدیه ویژه الهی و پیامبر برای مردم بودند ، نه فقط برای مردم اون زمان بلکه خاصی و ویژگی ایشون این بود که دستگیر و راهنمای خلق آفریده شده اند به این صورت که هرکس در هر زمان و هر مکانی ، تا ابد تا قیامت و حتی در قیامت ،هرکس با هر دین و آیین و اعتقاد به ایشون مراجعه کنه ایشون دستشو می گیره و یک پله ، دو پله ، یک قدم ، صد قدم بسته به اون درخواستی که از ایشون کرده به نجات و رستگاری نزدیکش میکنه یا در واقع می رسوندش . حتی اینو بدونید که در زمان های گذشته پیامبران و افراد بزرگ و برجسته تاریخ هم توسط ایشون و مراجعه به شخص علی بن ابی طالب به خیلی از موفقیت ها در زندگی نایل شدند. برای همینه که میگم هدیه ی کاملا ویژه و استثنایی هستند
 خداوند اراده کرده تو این بازی کسایی میانبری و راحت به موفقیت و پیروزی نهایی برسند که از راهنما و مراجعه به شخصی به نام علی بن ابیطالب آن به آن در این مسابقه کمک می گیرند. درواقع این رجوع را مهمترین قانون این بازی گذاشت اما اکثر آدم ها اینو نمی دونن و اونایی هم که میدونن کمتر یادشون میمونه که استفاده کنند و زیرک اونایی هستند که یادشون میمونه و استفاده می کنند.
 بچه ها پیامبر در اون زمان یک سخنرانی بسیار مفصل راجع به ویژگی های امیر المومنین و ….. در اون روز کردندکه به خطابه غدیر معروفه و جالب اینجاست که بدونید حتی اهل سنت هم مطالب این خطبه رو در کتاب هاشون آوردند . من پیشنهاد میکنم که حتی برای یکبار هم که شده این سخنرانی رو بخونید تا بدونید پیامبر از طرف خدا چه در گرانبها و پرقیمتی رو به شما و ما و همه داده.
 خب اینجا می خوام براتون یک مثال کوچیک بزنم:
 شما دو تا بچه رو در نظر بگیرید که اومدن شهربازی. یکیشون تنهای تنهاست یعنی باباش اونو دم در پیاده کرده ، پول و همه چی هم بهش داده حالا خودش تک و تنهاست میون اون جمعیت با اون همه بازی……… بچه ی دیگه رو در نظر بگیرید که پدرش همراهش اومده …. بین این دو تا بچه چقدر تفاوت می بینید؟
 اون بچه اولیه توی شلوغ و پلوغی شهربازی نمی دونه کجا بره،میره توی صف وای میسته ولی کسی بهش توجه نمی کنه اما بچه دومیه ، پدرش دستشو می گیره ، واسش نوبت میگیره و خلاصه هیچ هراسی از گم شدن نداره
 پیامبر امیرالمومنین رو پدر آدم ها معرفی کرده ، پدری با ویژگی های منحصر به فرد و فوق العاده، خداوند خواسته تو این دنیا با مسائل و پیچیدگی های متفاوت ارزیابی بشیم اما نخواسته تنها باشیم.یعنی گفته تو این هرج و مرج دنیا ، توی پیچیدگی و مشکلات ، تو این مسابقه فکر نکنید شما تنهایید و ول شدید ، یک کسی هست که اگر دستشو بگیرید کمکتون میکنه تا از همه ی لذت ها استفاده کنید و آخرش هم موفق از این مسابقه برید بیرون ( مثل بچه دومیه تو شهربازی)
 من شنیدم بعضی ها میگن مشکل من که مشکل نیست ، خیلی کوچیکه، امیرالمومنین خیلی بالا هستند روم نمیشه به ایشون مراجعه کنم. بچه ها این اشتباهه چون خودشون گفتند
 بچه ها ، موقع آشپزی بی ارزش ترین ماده ای که استفاده میشه چیه؟ نمک
 خودشون گفتند در خواستن نمک غذا هم به ما مراجعه کنید.چون این مراجعه کلید و نکته طلایی و رمز اصلی موفقیته

 در واقع شما هر وقت به یه مسئله خوردید بی زحمت و تلاش می تونید به امیرالمومنین مراجعه کنید و جواب بگیرید. امیدی که خدا تو بازی خودش قرار داده سوخت نمی شه … بی نهایت بار می تونی ازش استفاده کنی. منبع امید خدا هم همین جوریه … به جای اینکه ۳۰۰۰ امتیاز بهت بده ۴۰۰۰ هزار امتیازی اش می کنه. تازه امتیازهای خدایی که اصلا اینجوری که ما فکر می کنیم نیس.دیگه نباید بهونه بیاریم که ما منبع مون رو می ذاریم واسه روز مبادا …. ما که مشکلی نداریم چرا بریم سراغ منبع مون … از این حرفا … چرا وقتی رفتن سراغ منبع امید اینقدر سود داره، نریم سراغش … خب واسه همه کارامون می ریم سراغش … حتی وقتی داریم از در خونه مون میام بیرون … حتی وقتی داریم بند کفشمون رو می بنیدیم. اصلا همیشه و هر لحظه از این منبع مون استفاده می کنیم.
 خب حالا که امروز اومدید این جا و با این شخص از یه زاویه دیگه آشنا شدید باهم تصمیم بگیریم از همین در که خواستیم بریم بیرون ، از همین جامون که خواستیم بلند شیم مراجعه به ایشون داشته باشیم در هر مکان و هر زمانی.
 و بیاییم یه قول دیگه به هم بدیم اینکه این هدیه ویژه الهی رو به همه معرفی کنیم . به اونهایی که دوسشون داریم ، مامان ، بابا و… وحتی اونا که اعتقاد درست و حسابی ندارند
 واقعیت اینه که توی دنیایی که ما داریم زندگی می کنیم که هرکسی هرچیزی واسش ارزش داره می شینه روش فکر میکنه که چه جوری معرفیش کنه که همه ازش مطلع شن و ازش استفاده کنند.
 خب بیاین ما با خودمون فکر کنیم ، مسلما چون خلاقیت هامون متفاوته راههای مختلفی پیدا می کنیم که این هدیه ی ویژه ی الهی رو که این همه فایده ام واسمون داره به بقیه معرفی کنیم .
 مثلا ما ها فکر کردیم و با این برنامه ای که درست کردیم ایشون رو به شما معرفی کردیم. شما هم هرکدوم فکر کنید از خودشون کمک بگیریم که راهی توی ذهنمون بذارند
 من یکی رو می شناسم که میگه من ایام غدیر دم در خونمون ریسه می زنم ، شما میگید بابام نمی ذاره بزنید توی اتاقتون که اگر هرکسی وارد اتاقتون شد و علتش رو پرسید بهش بگیم این روزها چه روزهای بزرگیه
 یکی دیگه میگفت من ایام غدیر لباس های شاد می پوشم که وقتی دلیلش رو ازم می پرسن بتونم این روز رو براشون توضیح بدم
 اون یکی می گفت من تو آسانسورمون تبلیغ غدیر رو می زنم ، اون یکی یک جعبه شکلات میگیره پخش میکنه فقط به این نیت که خودمون یه قدمی برداشته باشیم
 بدونید بچه ها خداوند ویژگی های امیرالمومنین را در آخرین ذخیره خود یعنی امام زمان علیه السلام قرار داده ، امام حی و زنده زمان ما که هرگاه برای پدرشون کاری انجام بدیم دعامون می کنند و دستمون رو می گیرند، چون او بنا به گفته های پیامبر در غدیر صاحب تمام ویژگی های پدرش امیرالمومنین است.

کاری از گل ها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *