هویت بخشیدن به تجمع شیعی

1

 

«بسم الله الرحمن الرحیم» کد: c1005

«صلی الله علیک یا فاطمه الزهرا»

مجموعه نمایشگاهی « قطره ای از دریای معرفت فاطمی »

مطلب پنجم: هویت بخشیدن به تجمع شیعی (محورهای فاطمیه 1427)

این مطلب در کشور ما خیلی پررنگ نیست چون اکثریت شیعه هستیم . وقتی از ایران خارج می شوید در کشورهای دیگر، شیعه در اقلیت قرار می گیرد خوشبختانه نوعی هویت دارد. چون در اقلیت هستند یک شیعه یک شیعه ی دیگر را می بیند همین شیعه بودن این دو نفر نوعی از محبت را ایجاد می کند. مثلاً الآن فرض کنید در بین آقایان فارغ التحصیل های علوی بیست سال بعد از فارغ التحصیل شدنشان هم دیگر را می بینند به هم می گویند شما بچه علوی هستی؟ فوری فوری همان لحظه یک علقه ای ایجاد میشود، یک محبتی ایجاد می شود، این هم علوی آن هم علوی است. حالا گروههای مختلف هستند، هویتهای مختلفی وجود دارد.

مثلاً در فوتبال پرسپولیسها نسبت به همدیگر علاقه دارند.در یک مهمانی نشسته اید چند نفر اینطرف چند نفرآن طرف بعد با همدیگر گفتگو می کنند. یکدفعه یکی می گوید پرسپولیس بعد چهار نفر می گویند اَه. یکی از آن گوشه می گوید پرسپولیس، علی پروین سرورته. این آدم پرسپولیسی از کیان پرسپولیس دفاع می کند.

حالا ما می خواهیم فاطمی بودن یک هویت بشود. منتهی عرض می کنم در کشور ما به خودی خود و به راحتی این هویت شکل نمی گیرد. اما اگر شما بتوانید با نوشتنتان با پرسش پاسختان با نمایشنامه ی تان با سخنرانیتان با هر کدوم از این متنهایی که تهیه می کنید که انشاءا… خوراک بشود برای سخنورها برای نمایش نامه نویس های دیگر، یا نمایش اجرا کنهای دیگر، برای پرسش پاسخهای دیگر، شما سر فصلی می شوید برای فعالیت های دیگر انشاءا… به لطف و عنایت حضرت زهرا سلام ا… علیها، برای اینکه این را در نوشته هایتان یا در فعالیت هایتان لحاظ بکنید ما به دنبال این می گردیم که هویت بخشی کنیم یعنی در واقع هویت سازی کنیم، هویت ایجاد کنیم، که این هویت تجمع می آورد، علاقه می آورد، اشتیاق می آورد، پشتکار می آورد ،همه ی اینها اگر هویت تشکیل شد می آید.

جدیت در مطرح نمودن مظلومیت اهل بیت علیهم السلام

شاید در جهت برانگیختن هویت شیعی حربه ای مؤثر تر از تظلّم نباشد. تظلّم مظلوم نمایی است. ما نمی خواهیم تظاهر به مظلومیت بکنیم. ائمه علیهم السلام حقیقتاً مظلوم هستند. در محرم به من گفتند که آقا این لباس سیاه پوشیدن مکروه است. خانمی که می دانم بچه ها یش را به مراسم قمه زنی می فرستاد که قمه بزنند آن خانم خودش هم صاحب تحصیلات است بعد به من گفت که این لباس سیاه پوشیدن مکروه است. به ایشان گفتم که شما می شود لطف کنید 5 مورد دیگر از پوشیدن لباس مکروه را یادداشت بفرمائید. فقط لباس سیاه است که مکروه است؟ گفتند نه. گفتم خوب موارد دیگر اگر به ذهنتان می رسد یادداشت بفرمائید. نگاه کردند و گفتند حالا شما چرا جدل می کنید؟شما چرا همیشه بحث را به … مغلطه می کشانید؟گفتم که آخر بی انصافیست. من که اینجا نشستم آمادگی ذهنی هم که نداشتم ولی شما به این سوال فکر کردید. از قبل هم فکر کردید. من همین الان می توانم برایتان بگویم پوشیدن لباس زن برای مرد و مرد برای زن مکروه است. پوشیدن لباس تنگ مکروه است. تلبُس به لباس کفار مکروه است. آخر چرا امام حسین انقدر مظلوم است؟ بعد هم شما همه مشکلات مکروهات رو حل کردید فقط همین لباس سیاه مانده؟ یعنی اگر در وجود من الان یه نگاه بکنید ده تا عیب پیدا میکنید. آنهایی که به خودم بر میگردد را نمی گویید فقط موضوعی که به امام حسین بر می گردد می گویید. خوب این نشان می دهد که امام حسین مظلوم است دیگر.

شما اگر مظلوم نمایی را نه به مفهوم اینکه عرض می کنم که بخواهیم فیلم بازی بکنیم که ما مظلومیم. نه! واقعاً ائمه علیهم السلام مظلومند. این مظلومیت را به نمایش بگذارید. نا خواسته هر آدمی آدم معمولی هم باشه غرض و مرض در قلبش نباشد نسبت به مظلوم محبت پیدا می کند. دوست دارد که از مظلوم دفاع بکند. دوست دارد اگر از دستش بر می آید در جهت رفع مظلومیت یک کاری بکند. اگر ما مظلوم واقع شدن ائمه علیهم السلام علی الخصوص وجود مقدسه حضرت صدیقه طاهره سلام ا… علیها را بتوانیم آن جایی که آن حضرت مظلوم واقع شده است را درست به نمایش بگذاریم، خیلی کار میکند. اگر لج یک بچه شیعه در آمد، آتش به پا میکند. اگر شما بتوانید بچه شیعه را در جایگاه محبت نسبت به حضرت زهرا و بغض نسبت به دشمنانش قرار بدهید خیلی کار کردید.

ببینید برای اینکه این کار را بکنیم، اول اینکه سؤال شود چرا قبر آن حضرت مخفی است؟ این از آن سوال هایی است که خدا میداند جا دارد بنشینیم ساعت ها برای این مطلب گریه کنم. شما فکر کنید حضرت زهرا سلام ا… علیها چطور می توانستند به همه ی شیعه ها در طول تاریخ این خدمت بزرگ را بکنند که همه بفهمند این خانم مظلومانه شهید شده؟ بعد وقتی این اتفاق افتاد بیشترین بار مصیبتش به چه کسی حاصل شد؟ به آن بچه هایی که دوست داشتند سر قبر مادرشان بروند، آنها بیشترین صدمه و آسیب را دیدند. یعنی حضرت زهرا سلام ا… علیها برای آنکه به ما بفهمانند که مظلوم واقع شده اند از خون به دل شدن کدامین از عزیزانش مایه گذاشت؟ بچه هایی که دوست داشتند سر قبر مادرشان بروند. شوهری که دوست داشت آزادانه آنجا برود، اما نتوانست. خدا نیاورد انشا ا… برای هیچ کدامتان که عزیزی از دست بدهید. شما وقتی مراسم عزیزتان با شکوه برگزار می شود نیمی از غمهایتان کم میشود. اصلاً شما در مجلس به قصد تسلیت شرکت می کنید. به مجلس عزیزانتان می روید که برایش تسلا ی خاطر بشود نه تشویش. وضعیت غسل و کفن و وضعیت دفنش نه مراسمی نه تسلایی، قبرش هم ناپیدا ست. کی بیشترین تحمل بار این مصیبت را کرده؟ آنهایی که بعد از حضرت زهرا ماندند. چرا؟ برای اینکه امروز به من و شما و همه عالم بگویند که در حقشان ظلم کرده اند، اختفای قبر حضرت صدیقه طاهره سلاما… علیها است. توجیهات دشمن آنقدر مسخره است که اصلاً توجیهات را که بخوانید عصبانی می شوید. آخر نامردی هم حدی دارد، پستی هم حدی دارد.

قصه فدک و خطبه لعن حضرت به عنوان خطبه فدکیه و نوشته ای که فدک را پس دادند و نوع اینکه آن نوشته بعداً چگونه ظالمانه از آن حضرت گرفته شد و جسارتی که در کوچه انجام شد و نامه ای که گرفته شد و پاره شد و ماجرای بیت الاحزان همه اش مظلومیت را به اثبات می رساند و نیز اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها از مدینه تا سر قبر حمزه ی سیدالشهدا که می رفتند. من یک وقتی حساب کردم که اگر درست یادم باشد از خانه ی ما که تهران نو بود تا میدان امام حسین بلکه بیشتر، در آن گرمای وحشتناک، یک خانم دست بچه هایش را بگیرد بعد این همه راه پیاده بیاید که یک گوشه را پیدا کند وگریه کند. بعد هم که آن را خراب کردند. اگر درست مدل کنید که چه اتفاقی افتاده مسیرها چه بوده، راه ها چه بوده، هم برای مردم جالب می شود هم آنها که می خواهند بنویسند. اگر بشود نقشه ای تهیه کنید، مسافت یابی شود.

ولی واقعاً اگر شما بتوانید به جمعی از خانم ها بگویید یک روز این حرکتی که حضرت زهرا کرد ما هم بکنیم. روز شهادتشان را پیاده از تهران نو تا امام حسین 10تا 15تا از خانمها بچه ها یمان را بگیریم بچه های 6 -7 ساله دست دو تا از بچه هاتون رو بگیریم، پیاده از تهران نو تا میدان امام حسین بیاییم. بعد حالا فکر کنید این خانوم مریض هم هست. اگر شما بتوانید انشاءالله یک حرکت نمادین از این مظلومیت گزارش دهید.

بعد هم یادمان باشد امیرالمومنین لیلا و شیرینشان را از دست نداده اند. حضرت زهراسلام الله علیها به خاطر مجنون این کار را نکرده اند.حضرت زهرا برای امیر المومنینیت امیر المومنین این کار را کرده اند و این اتفاقات افتاده. از فدک، از بیت الاحزان، از احراق بیت،از اختفای قبر حضرت، این وقایع را درست گزارش تاریخیش را انجام بدهیم و به مردم بفهمانیم که چه اتفاقی افتاده. اگر بتوانیم چنین کاری کنیم انشا ا… در دل های مردم محبتی نسبت به آن حضرت کاشته می شود، یا اگر هست بارورتر می شود. نسبت به دشمنان آن حضرت بغض و کینه ای شکل می گیرد و این بغض و کینه انشا ا… می تواند باعث تجمع جمعیت شیعی بشود وانشاء الله هویت ببخشد به جمعی که دارند از یک مظلوم دفاع می کنند. حالا اگر شما به مردم گفتید آی مردم اگر شما به مناسبت شهادت حضرت زهرا هیچ کاری نمی توانید بکنید، یک پرچم سیاه از پنجره خانه تان آویزان کنید. این کار را که دیگر میشود کرد. این کار را نمی توانید بکنید آن روز خودتان لباس مشکی بپوشیدو به بچه هایتان تسلیت بگویید. برای بچه هایتان تعریف کنید که چه اتفاقی افتاده. مردم را حالا دیگر میشود همراه کرد و اگر مردم همراه شدند انشاءا… دشمن به آن قصد و هدفش نمی رسد.

عرض کنم خدمتتان در پایان تمامی این مطالب پنج گانه، در پایان هر یک از این 5 تا یا هر مطلب دیگری یا هر مجلس یا هر حرکتی که برای حضرت زهرا سلام الله علیها می شود .این واقعیت را به مردم القا بکنیم که من با خدای متعال هیچ ارتباطی ندارم، نمی توانم داشته باشم، نه شماره تلفن دارم، نه خط موبایل دارم، نه ایمیل خدا را دارم،نه آدرسی دارم. من برای ارتباطم با خدا برای اینکه بفهمم خدای من از چی راضی است و از چی ناراضی است ؟سخطش کجاست؟ رضایتش کجاست؟چه مکانیزمی دارم؟ خوشبختانه این روایت به حدی در منابع اهل سنت هست که غیر قابل خدشه است.حتی غیر قابل تشکیک است که رسول خدا فرموده انّ الله یرضا لرضا فاطمه ویغضب لغضبها به من کلید دارد می­دهد که می خواهی خدایت را راضی کنی برو فاطمه را راضی کن. تارضایت خدا به شما اهداء شود. در واقع التماس کن که بی بی جان شما با رضایتتان رضایت خدارا هدیه کنید. بیایید راضی بشوید، بیایید از زشتی های ما در گذرید، که اگر شما راضی بشوید خدا راضی شده و با رضایت حضرت صدیقه طاهره سلام ا…علیها انشاء ا… قلم پایانی بکشیم بر غیبت اماممان علیه السلام. و این نکبت به خاطر همین جنایتی است که در سقیفه اتفاق افتاده و دامن گیر ماهم شده است. اگر موفق شدیم زهی سعادت که انشا ا… پیشانی شرف به همه ی عالم بسائیم. اگر هم موفق نشدیم حد اقل ما،در زمره ی آنهایی محسوب بشویم که تمام تلاشمان را کردیم برای جلب رضایت حضرت صدیقه طاهره سلام ا…علیها. ما از آن جمع فاطمیون انشا ا… محسوب بشویم از آنهایی که انشا ا… خواستیم در جهت جلب رضایت حضرت صدیقه طاهره سلام ا… علیها حرکتی داشته باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *