×

شما الان اینجا هستید: خانه / آموزش/ حضوری/ شناخت/ خدایم کیست؟/ خلاصه جلسه سوم توحید2

خلاصه جلسه سوم توحید2

جلسه3
عالم ذّر
عالم ذّر یکی دیگر از دو عالمی است که در قرآن کریم و روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، به وجود انسان در آن تاکید شده است.در این عالم که دو هزار سال بعد از عالم ارواح شکل گرفته، خداوند متعال با خلق بدن های فرزندان آدم، هر روح را به بدنی خاص تعلق داده و برای بار دوم خودش و اولیاءش را به آنان معرفی کرده است. خدا در این عالم، بندگان را بر خودشان آگاه ساخته و آنان خود را شناخته اند و یافته اند که بندگانی محتاج و نیازمند هستند.
البته برخی ایمان آورده و برخی هم کفر ورزیده اند، خداوند متعال با وجود امتحان در عالم ارواح، آنان را در عالم ذر در شرایطی متفاوت، بازهم امتحان کرد.
وَإِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِن بَنِي آدَمَ مِن ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَأَشْهَدَهُمْ عَلَى أَنفُسِهِمْ أَلَسْتَ بِرَبِّكُمْ قَالُواْ بَلَى شَهِدْنَا أَن تَقُولُواْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّا كُنَّا عَنْ هَذَا غَافِلِينَ  سوره اعراف، آیه 172-173
و [ياد كن‏] آنگاه كه پروردگار تو از فرزندان آدم، از پشتهاى ايشان، فرزندانشان را گرفت و آنان را بر خودشان گواه كرد [گفت آيا من پروردگار شما نيستم؟ گفتند: چرا، گواه شديم [و اين گواهى را گرفتيم‏] تا روز رستاخيز نگوييد كه ما از آن بى‏خبر بوديم.
از این آیات، نکات زیر برداشت می شود:
1-  خدای متعال به هنگام اخراج ذریه حضرت آدم از پشت آن حضرت صلب ها را تقدیر و معین کرد، یعنی معلوم بود که هر کدام از فرزندان آن حضرت در کدامین صلبی ها جاری می شوند. 
2-  گواه گرفتن فرزندان آدم بر خودشان، نشاندهنده این است که خدای متعال به آنها آگاهی و عقل عطا فرموده و آنها به خوبی خود را می شناختند.
3-  خدای متعال به همه آنها خطاب کرده و از همه اقرار گرفته، و این نشاندهنده این است که آنها خدا را خوب می شناختند و کلام او را می شنیدند.
4-   آیه ذر به صراحت دلالت بر این دارد که همه در پاسخ به طلب اقرار از سوی خدا، ربوبیت او را پذیرفته اند.
حکمت عالم ذر چیست؟
طبق این آیه اگر خدا فرزندان آدم را در عالم ذر گرد هم نمی آورد و خود را به آنها معرفی نمی کرد و آنها را بر خودشان گواه نمی گرفت، کافران و مشرکان در روز قیامت و در محکمه الهی می توانستند بگویند که ما از این امر غافل بودیم و نمی دانستیم و بعد این که ما فرزند و پیرو پدران مشرکمان بودیم و شرک آنها به ما ارث رسیده است!
خدا با قرار دادن انسان در عوالم مختلف و امتحان در شرایط گوناگون هر گونه تردید را از فرزندان آدم زدود و حجت را بر ایشان تمام کرد.

0f 0c 463 v
 
 
پسندیدم  f

g y اشتراک در شبکه های اجتماعی

:نام
:ایمیل
:نظر
:کد امنیتی
لیست مطالب
کلک پارسه