×

شما الان اینجا هستید: خانه / زندگی با اهل بیت/ زندگی با اهل بیت/ کلاس معرفت/ معرفت حسینی/ باب الحسین 33

باب الحسین 33

1398/07/16

معنای (کهیعص)

در تفسیر (كهيعص) امام زمان علیه ­السَّلام فرمودند:

«(كهيعص) فالکافُ اسمُ کَربَلاء، و الهاءُ هَلاكُ العِترَة، و الیاءُ یَزید و هُوَ ظالمُ الحُسَینِ عليه ­السَّلام، و العَینُ عَطَشُه، و الصّادُ صَبرُه.» 1

(كهيعص)  : "کاف" اسم کربلا و "هاء" هلاکت عترت و "یاء" یـزیـد کـه ظلم­ کننـده بـه امـام حسین است و "عین" عطش آن­ حضرت و "صاد" صبر اوست.

جمع ­بندی این فرمایش  می ­شود: مقام نورانی امام حسین علیه ­السَّلام در آن­جا جلوه فرموده و خدای متعال به آن قسم یاد می­فرماید.

در حدیث دیگری امام صادق عليه ­السَّلام در تفسیر آن فرمودند:

«کافٌ؛ کافٍ لشیعَتِنا، ها؛ هادٍ لهم، یا؛ وليٌّ لهم، عَینٌ؛ عالِمٌ بِأهلِ طاعَتِنا، صادٌ؛ صادقٌ لهم وَعدَهم حَتّیٰ یَبلُغَ بِهِمُ المَنزلَةَ الَّتي وعدَها إیّاهم في بَطنِ القرآن.»2 "کاف" کفایت­ کننده­ است برای شیعیان ما؛"ها" هدایت­ کننده ­ی آنان است؛ "یا" ولیّ (سرپرست) آنان؛ "عین" دانای به اهل اطاعت ما؛ "صاد" صادق است به وعده ­ی خود که به آنان داده تا آن­جا که آنان را به منزلتی که قرآن به آنان وعده فرموده برساند.

وجه جمع این دو روایت شریفه چنین خواهدبود: خدای متعال به سبب امام حسین عليه­ السَّلام کفایت از شیعیان فرموده و آنان را هدایت و سرپرستی کرده و دانای به فرمانبرداران آنان بوده، اداکننده، وفاکننده نسبت به ایشان می­ باشد تا آن­جا که آنان را به منزلتی که در باطن قرآن وعده فرموده برساند.

 این جمع ­بندی موافق است با فرمایش رسول اکرم صلَّى‌الله ­عليه­ و آله ­وسلّم که فرمودند: «بِالحُسَینِ تَسعَدون و بِه تَشقون»؛ به سبب امـام حسین عليه­ السَّلام خـلایق سعـادت یافتـه (یـعنی بهشتی می­ شوند) و به سبب ایشان (به سبب دشمنی و ظلم به ایشان و انکار و مخالفت با او و جدایی از ایشان) است که شقاوت می­ یابند (یعنی مستوجب آتش شده و جهنّمی می ­شوند).

 

 

برگرفته از کتاب باب الحسین

اثر حسین درگاهی

  1. الاحتجاج 2 : 464
  2. معانی الأخبار : 28

 

لینک مطالب مرتبط:

حکایت داستان کربلا برای انبیاء

حقایق ناگفته

شبهات محرم

 


0f 0c 558 v
 
 
پسندیدم  f

g y اشتراک در شبکه های اجتماعی

:نام
:ایمیل
:نظر
:کد امنیتی
لیست مطالب
کلک پارسه