×

شما الان اینجا هستید: خانه / زندگی با اهل بیت/ زندگی با اهل بیت/ معرفی کتاب/ نشان از غایب

نشان از غایب

1398/04/19

معرفی کتاب نشان از غایب
 
ترجمه كتاب: 
البيان فى اخبار صاحب الزمان (عج)
 
 
تأليف  :
محمدبن يوسف گنجى شافعى
 
مترجم  :
دكتــر مينــا جيگـاره
عضو هيئت علمى دانشگاه الزهرا(س)
 
 
 انتشـارات نبـأ
 
این کتاب ترجمه کتابی است از محمدبن یوسف گنجی شافعی به نام «البیان فی أخبار صاحب الزمان» که در اصل در ادامه کتاب «کفایة المطالب فی مناقب علی ابن ابی طالب (ع)» آمده که اینک به صورت جداگانه به چاپ رسیده است.
 
نوشتن یک کتاب مستقل درباره امام زمان (عج)توسط یک عالم آل سنّت، حاوی پیام‌‌های بسیاری می‌تواند باشد. از جمله:
ـ اعتقاد به مهدویت و اصلاح ج‌هان توسط امام زمان (عج)ساخته و پرداخته شیعه نیست، بلکه یک اعتقاد اصیل و براساس احادیث پیامبر اکرم  (ص) بوده و توسط آن حضرت مطرح شده است. بدیهی است ائمه و پیشوایان شیعه نیز هر یک در این باره توضیحات بیشتری داد‌هاند.
ـ اعتقاد به مهدویت یک اعتقاد راسخ مشترک بین شیعه و سنّی است و با توجه به هدف مهم و ایجاد زمینه‌‌های وحدت بین مسلمین، گسترش این اعتقاد و نشر اینگونه کتاب‌‌ها، موجب انسجام بیشتر و تحکیم وحدت مردم مسلمان خواهد بود.
 
برگی از کتاب
پيامبر  فرمود: «مهدى از عترت من و از فرزندان فاطمه مى‌باشد»
فقيه محمدبن اسماعيل مقدسى خطيب از ابوايوب انصارى : رسول اكرم  به فاطمه فرمود: «پيامبر ما بهترين پيامبران است كه او پدر توست، و شهيد ما بهترين شهداست و او عموى پدر تو حمزه است، و از ما كسى است كه با دو بال در بهشت به هر كجا بخواهد پرواز مى‌كند و او ]جعفر طيار[ پسر عموى پدر توست، و از ماست دو سبط اين امت حسن و حسين و آن دو، پسران تو هستند، و از ماست مهدى.»
 
ابوطالب عبداللطيف‌بن قبيطى در بغداد (كه وى در ششم شعبان سال 554 بدنيا آمد و در سه شنبه بعد از ظهر شانزدهم جمادى الآخر سال 641 از دنيا رفت) از سعيدبن المسيب از ام‌سلمه: از رسول خدا شنيدم كه فرمود: «مهدى از عترت من (و) از فرزندان فاطمه  است.»
اين حديث حسن و صحيح است، و حافظ ابوداود در سنن خود به همين شكل آورده است.  
   
خطيب ابوتمام على‌بن ابى‌الفخار محمدبن ابى‌منصوربن عبدالسميع‌بن الواثق بالله از ابراهيم ابن محمدبن حنفيه از پدرش از على  فرمود: «رسول اكرم  فرمود: مهدى از ما اهل بيت است كه خداوند در يك شب امر (ظهور) او را اصلاح خواهد كرد.»
ابن‌ماجه نيز در سنن خود به همين صورت روايت كرده است،    
 
 
 
ابونعيم حافظ در مناقب المهدى، آن را آورده و طبرانى در معجم كبير خود از قول عبد الرحمان‌بن حاتم از ياسين‌بن سيار نقل مى‌كند ولى نمى‌گويد: «خدا امر او را در يك شب اصلاح خواهد كرد،» از انضمام اين اسناد با يكديگر و از تصريح حافظان در كتابهايشان به صحت اين روايت قطع و يقين پيدا مى‌كنيم.
 
سوالات:
1- رسول اكرم 6 به فاطمه3 فرمود: «پيامبر ما بهترين پيامبران است كه او پدر توست، و شهيد ما بهترين شهداست و او عموى پدر تو........ است، و از ما كسى است كه با دو بال در بهشت به هر كجا بخواهد پرواز مى‌كند و او............... پسر عموى پدر توست، و از ماست دو سبط اين امت حسن و حسين و آن دو، پسران تو هستند، و از ماست.............»
الف حسین، مهدى، جعفر طيار
ب حمزه، جعفر طيار، مهدى
ج جعفر طيار،امیرالمومنین، مهدى
د مهدى، حسین،امیرالمومنین
 
2- ابن‌اعثم كوفى در كتاب «الفتوح» خود از امير المؤمنين على 7 روايت مى‌كند كه آن حضرت فرمود: «آه از طالقان  ، كه خداوند ـ  عزوجل ـ در آنجا گنجينه‌هائى قرارداده كه از جنس طلا و نقره نيستند، بلكه مردان با ايمانى هستند كه خداوند را آنچنان كه شايسته است مى‌شناسند و ايشان........................»
الف پرچم‌ها را به مردى از اهل بيتم مى‌دهند
ب به مبارزه بر مى‌خيزند و پيروز مى‌شوند
ج ياران مهدى 7 در آخرالزمان مى‌باشند
د همه موارد
3- طبق روایات زمان حكومت آن حضرت پس از ظهورچه مدت خواهد بود؟
الف نه سال
 ب چهل سال
ج هفت يا هشت سال
د همه موارد آمده است
4- از نشانه‌هاى ظهور آن حضرت:
الف خروج دجال است
ب نزول عيسى  است
ج عيسى پشت سر حضرت نماز مى‌گزارد
د گزینه الف و ب
5-: رسول اكرم  6 فرمود: «از ميان خلفاى شما خليفه‌اى خواهد بود که................ را آنچنان توزيع مى‌كند كه قابل شمارش نباشد.
الف مال و ثروت
 ب ظلم و ستم
ج سجایای اخلاقی
د عدالت
6-رسول خدا6 فرمود: «اگر از عمر دنيا جز يك روز باقى نماند خداوند در آن روز مردى را برانگيزد كه هم نام و هم اخلاق من است، كنيه‌اش........... است، و مردم ميان ............بااو بيعت مى‌كنند. خداوند به وسيله او دين را باز مى‌گرداند و براى او فتح عظيم مى‌كند و در روى زمين كسى باقى نمى‌ماند مگر آن كه گوينده‌ى ..........مى‌شود.
الف هم نام من، کعبه ، الله اکبر
ب ابوعبدالله، ركن ومقام،«لا اله الا الله»
ج مهدی،کعبه،«لا اله الا الله»
د قائم، ركن ومقام، الله اکبر
7- رسول اكرم 6 فرمود: «امت من در زمان مهدى 7 از نعمت‌هائى بهره‌مند مى‌شوند كه هرگز از مثل آن بهره‌مند و متنعم نبوده‌اند............
الف، آسمان بر آنها مى‌بارد
ب  زمين روئيدنى‌هاى خود را بيرون مى‌دهد
ج  مال و ثروت فراوان مى‌شود
دهمه موارد
8- نام پیامبرانی که هنوزباقی و زنده هستند و در زمين سير مى‌كنند.، چیست؟
الف حضرت الیاس و یونس
ب حضرت خضر و یوشع
ج حضرت خضر و الياس
د حضرت الیاس و یوشع
9- البته بهترين مثال عمر طولانى، حضرت ........... است كه طبق آيه قرآن، فقط دوران نبوت ايشان، حدود ........... سال بوده است.
الف نوح،900 سال
ب نوح،1200 سال
ج یونس، 1000 سال
د یونس، 1200 سال
 
لینک مطالب مرتبط:
 

0f 0c 192 v
 
 
پسندیدم  f

g y اشتراک در شبکه های اجتماعی

:نام
:ایمیل
:نظر
:کد امنیتی
لیست مطالب
کلک پارسه