×

به بهانه اعیاد شعبانیه!

1398/01/26

به بهانه اعياد شعبانيه
 
افسردگى موضوعى است كه اين روزها بسيار از آن مى شنويم كه گرچه منحصر به جامعه ما نيست، اما عده اى معتقدند برخى مناسبت ها و مراسم مذهبى از جمله عزادارى در شهادت معصومين عليهم السلام، زمينه ساز گسترش اين موضوع و باعث حاكم شدن جوى غمگين و منفعل در جامعه گشته است.
 
به طور قطع دين راهنمايى است براى صحيح زيستن و صرفنظر از مواردى كه دستاويز كسب منافع و مطامع فردى و سياسى گشته، افراط و تفريط در آن جايى ندارد و مذموم دانسته شده است.
 
پس هر جا خروج از اعتدال رخ دهد بى شك خطاى انسانى در آن رخ داده! و الا 
"اسلام به ذات خود ندارد عيبى"
 
زمانى كه قلب انسان مبتلا به پيوندى معنوى و عاطفى مى شود خواه و ناخواه از شادى محبوب خود شاد و از غم او غمگين مى شود
شايد از اين روست كه امام صادق علیه السلام فرمودند: «شیعیان ما در شادی های ما شاد و در حزن و اندوه ما محزون و غمگین هستند»
 
پس احساس حزن در عزاى اهل بيت لاجرم است كما اينكه شايد همه اين تجربه را داشته باشيم كه در ايام شهادت، حتى بدون شركت در مراسم عزادارى، باز حزنى در عمق قلبمان احساس مى كنيم يا مثلاً غم غروب هاى جمعه را كه ناشى از غمگين بودن قلب مبارك امام عصر(عج) است، همه حس كرده ايم.
 
البته شركت كردن در اين نوع مراسم عزا، خود نوعى از آرامش و نشاط معنوى را در انسان ايجاد مى كند، كه چه بسا ناشى از محكم تر شدن پيوندها و ارزش هاى معنوى در قلب او باشد امّا صرفنظر از اين موضوع بايد گفت زندگى ائمه عليهم السلام همانگونه كه روزهاى ناشاد داشته طبيعتاً روزهاى شاد هم داشته است
و چه بسا ما در بيان و ابراز اين شادى ها كوتاهى كرده باشيم.
 
اكثر جوامع به بهانه هاى مختلف در پى برپايى جشن ها و دورهمى ها هستند و بسيارى مناسبت هاى مذهبى، تاريخى، ملى و... را براى شادى و پايكوبى غنيمت مى شمارند.
 
شايد در جامعه ما بنا به دلائلى اين شادى ها كم رنگ شده و باعث شده غم ها و عزاها بيشتر و برجسته تر به نظر آيند.
 
حال آن كه راه حل مسأله، برپا داشتن جشن ها و شادى هاست و نه حذف كردن عزاها،
و براى جشن و شادى چه زمانى بهتر از روزهاى شادمانى ائمه كه ولى نعمت ما هستند...؟
 
در اين ايام كه زمان شادى اهل بيت است خوب است با برگزارى جشن ها، شادمانى مان را ابراز كنيم تا هم با قلب مبارك مولايمان همنوا شويم و بگوئيم همانگونه كه در غم هايتان شريك هستيم در شادى هايتان هم شريكيم
و هم از اين فرصت براى ترويج نشاطى پاك و حقيقى بهره مند شويم.
 
قطعاً شيعه منتظر، پر است از نشاط و اميد.
 
نویسنده: شميم 
 
لینک مطالب مرتبط:
 
 
 
 
 

0f 0c 7 v
 
 
پسندیدم  f

g y اشتراک در شبکه های اجتماعی

:نام
:ایمیل
:نظر
:کد امنیتی
لیست مطالب
کلک پارسه