نکته های علوی 13

نکته های علوی 13

 

شمشیر حضرت امیر، ذوالفقار ایشان نه این که فقط دشمنان را به سرعت قلع و قمع می کند، شمشیر مهرشان هم همین طور است؛ “لا سیف الا ذوالفقار و لا فتی الا علی” (کافی۱۵: ۲۶۹ ، امالی صدوق: ۲۰۰)، با دوستانش هم همین طور است.
در هیچ موردی مثل ساحت مقدس امیرالمؤمنین منیت آدم -آن هم با محبت- مندک نمی شود، و به سرعت آدم را نمی پذیرند و آدم را بزرگ نمی کنند و او را با خود عجین نمی کنند.
امیرالمؤمنین حقا امیرالمؤمنین است و حقا که “لا سیف الا ذوالفقار و لا فتی الا علی”! (کافی۱۵: ۲۶۹ ، امالی صدوق: ۲۰۰) به سرعت منیت آدم را قلع و قمع می کنند و شخص را از خودش بی خود می کنند؛ علوی می کنند، احمدی می کنند، الهی می کنند؛ یاعلی.
امیرالمؤمنین هم کوثر رسول الله است، هم ساقی کوثر است. قدر سوره “کوثر” را بدانید. مداومت به سوره کوثر در نمازهای مستحب و واجب، و در بیرون از نمازها، انسان را بهره مند می کند از این که تا نمرده، از کوثر خدای متعال و رسولش، که امیرالمؤمنین صلوات الله علیه بوده باشند و از حوضی که متعلق به خانم سلام الله علیهاست، سیراب شده باشد؛ یعنی از معرفت آنان بهره مند شود؛ از معرفت رسول الله، و قرآن و عترت که مجموعه معارف الهیه است، که اگر کسی را از آن سیراب نکرده باشند، تشنگی او مدام خواهد بود؛ یافتن آن حقایق و یا حقیقت، گمشده فطری آدم است، که دربدر آن است، و نمی داند.
در عید مبعث به چه دلیل افضل عبادات، افضل مستحبات، زیارت امیرالمؤمنین است؟
وجود مبارک امیرالمؤمنین صلوات الله علیه در عید مبعث چه شأنی دارند که برای توسل و استشفا باید درِ خانه ی ایشان رفت؟
در عید مبعث که رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم به رسالت مبعوث شده اند، در حوزه ی وجودی ایشان، امیرالمؤمنین چه شأنی دارند که در آن تجلی اعظم که آن شب اتفاق افتاده باید درِ خانه ی ایشان رفت؟
این چه منزلت و شأنی است که در طول تاریخ اسلام، معتقد و غیر معتقد، در آن شب معتکف درِ خانه امیرالمؤمنین بوده و هستند؟
حقیقت این است: خدای متعال وجود مقدس رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را برای خودش خلق فرموده، حبیبش را برای خودش خلق فرموده است. وجود مبارک ایشان هم به ولایت الهیه، امیرالمؤمنین را که حبیبشان است برای خودشان خلق کرده اند، هم برای خودشان و هم برای خلایق؛ یعنی: وجود مقدس رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، وجود مبارک امیرالمؤمنین را برای همه جلوه گر کرده است.
وقتی از حضرت امیر سلام الله علیه سؤال می کنند: شما بالاتر هستید یا رسول الله؟ می فرمایند: ” أنا عبد من عبید محمّد صلی الله علیه و آله و سلم”؛ (کافی۱: ۲۵۵).
“عبد”؛ یعنی خادم مملوک؛ یعنی هر چه امیرالمؤمنین دارند؛ هر عظمتی، هر منزلتی، هر معنویتی، هر علمی، هر نورانیتی، همه از آن رسول الله است؛ پرده ای و جلوه ای از رسول الله است.
برگرفته از کانال تلگرامی تذکره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.