باب الحسین 9

باب الحسین 9

 

امام حسین علیه­ السَّلام ؛ «باب نجاه الأُمَّه»­
زیباترین و بالاترین بیان در باب منزلت فریـادرسی امام حسین علیه ­السّلام، فرمایش رسول اللّه صلَّی ­الله­ علیه ­وآله­ وسلّم است که امام حسین علیه­ السّلام «باب نجاه الأُمَّه»؛ درگاهی است که نجات امّت آن ­حضرت، در آن­ جاست.

پیامبر اکرم صلَّی ­الله­ علیه ­وآله­ وسلّم در حدیثی فرمودند:

«… و أمّا الحُسَینُ فانَّهُ مِنّی و هُوَ اِبنی و وَلَدی و خَیرُ الخَلقِ بَعدَ أخیهِ و هُوَ إمامُ المُسلِمینَ و مَولَى المُؤمِنینَ و خَلیفَهُ رَبِّ العالَمینَ و غیاثُ المُستَغیثینَ و کَهفُ المُستَجیرینَ و حُجَّهُ اللهِ عَلىٰ خَلقِهِ أجمَعینَ و هُوَ سَیِّدُ شَبابِ أهلِ الجَنَّهِ و بابُ نَجاهِ الاُمَّهِ…»1

و امّا حسین، پس به راستی که او از من است و او پسر من و فرزند من و بهترین خلق پس از برادرش است و او امام مسلمانان و مولای مؤمنان و خلیفه ­ی پروردگار عالمیان و فریادرس فریادخواهان و کمک ­جویان و پناه پناه ­جویان و حجّت خدا بر همه­ ی خلقش است و او سیّد جوانان اهل بهشت و باب (درگاه) نجات امّت است.

امام حسین علیه ­السّلام ؛ کشتی نجات و چراغ هدایت

پیامبر اکرم صلَّی ­الله ­علیه­ وآله­ وسلّم فرمودند:

«إنَّ الحُسَین مِصباحُ الهُدیٰ و سفینهُ النَّجاه.»2

این حقیقتی است که حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است.

این حدیث با عبارتی دیگر هم نقل شده که فرمودند: «مِصباحُ هُدًی و سفینهُ نَجاهٍ»3 ؛ یعنی: او چراغ هدایتی است و کشتی نجاتی است. همان­طور که از ترجمه­ ی عبارت هم می شود فهمید؛ این عبارت می­ خواهد بگوید که چراغ ­های هدایت دیگر هم هستند، یکی از آن­ها امام حسین علیه­ السَّلام است و کشتی­ های نجات دیگر هم هستند، یکی از آن­ها امام حسین علیه ­السَّلام است.

امّا در آن حدیث اوّل، تخصیص داده می شود این دو؛ یعنی: «مصباح الهدیٰ» و «سفینه النّجاه» به وجود مقدّس اباعبداللّه صلوات­الله­ علیه. اگـر بخواهیم این دو را بـا هم جمع کنیم، وجـه جـمعش این می ­شود: چراغ ­های هدایت دیگر هم هستند، ولی «مِصباحُ الحُسَین أشرَق»؛ چراغ هدایت اباعبداللّه فروزنده­ تر است، کشتی­ های نجات دیگر هم هستند «و لٰکن سَفینَهُ الحُسَین أسرَع» امّا کشتی اباعبداللّه سریع­ تر است.

شاید عنایتی که در آن حدیث شریف هست، یکی­ اش هم این باشد که پیامبر اکرم صلَّی­ الله علیه­ وآله­ وسلّم در مورد امام حسین علیه ­السَّلام فرمودند: «بابُ نَجاهِ الأُمَّه»4 ؛ درگاه نجات امّت، امام حسین صلوات­ الله ­علیه است. تعبیری که برای غیر آن­ حضرت بیان نشده است.

مرحوم ملّا هاشم خراسانی رضوان ­الله ­تعالی ­علیه در کتاب منتخب التّواریخ حدیثی نقل کرده است که همین معنا را می ­رساند.

بر اساس آن نقل، پیامبر اکرم صلَّی ­الله­ علیه­ وآله ­وسلّم فرمودند:

«حسینٌ سَفینهُ نَجاهِ هٰذهِ الأُمَّه.»5

حسین، کشتی نجات این امّت است.

برگرفته از کتاب باب الحسین

حسین درگاهی

1- الأمالی، شیخ صدوق: 115

2- مدینه المعاجز 4: 53

3- عیون أخبار الرّضا علیه­ السّلام 1 : 60

4- الأمالی، شیخ صدوق: 115

5- منتخب التّواریخ: 1176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.